Gary Linekert focista-pályafutása alatt sem tiltották el semmiért, és úgy tűnik, most sem tudják eltiltani
– jegyezte meg egy szellemes hozzászóló a Reddit futballfórumában. Tény: Anglia egyik legismertebb sporttelevíziós szakembere és egyik legnagyobb futballikonja napokkal a letiltását követően visszatérhet a BBC képernyőjére.
Elsőre úgy tűnik, hogy a Lineker–BBC mérkőzés az egykori csatárcsillag magabiztos győzelmével zárult, de az egész vita többről szól, és sok tanulsággal szolgál. Hiszen szó van itt a közösségi médiában posztoló véleményvezérek felelősségéről, a szólásszabadságról, a normális (közszolgálati) médiaműködésről, a szolidaritás erejéről, egy legendás tévéműsorról, no meg arról, hogy mit ér a sporttelevíziózás, ha eltűnik a kontextus?
Egy legendás műsor legbizarrabb adása
Ha van intézménnyé vált televíziós futballműsor, hát a BBC-n futó Match of the Day az: az összefoglalókat sugárzó MOTD 1964 óta szerepel a kínálatban, így a világ leghosszabb ideje folyamatosan műsoron tartott labdarúgóshow-jának számít. Egy olyan korszakban, amelyben nagyon kevés mérkőzés került élőben a képernyőre, a Match of the Day szolgált elsődleges forrásul a futballrajongóknak. Ha valaki olvasta Nick Hornby futballkönyvklasszikusát, a Focilázt, akkor tudhatja, mennyire rituálészerűen igyekeztek a drukkerek a tévé elé, hogy a stadionban látott meccs után láthassák, más pályákon mi történt.
2023. március 11-e a Match of the Day történetének legbizarrabb adása volt. Húsz perc és kilenc másodpercnyi nettó összefoglaló – a híres intró és főcímzene, műsorvezetők, szakértők, kommentár, elemzés és mindennemű kontextus nélkül. Csak a nettó futball és a közönségzaj.
A kontextustól és kulisszáktól megfosztott, unikális show a szokottnál félmillióval több nézőt (2,58 milliót) vonzott, bizonyítva azt, hogy a közönség mindig is vevő volt és vevő lesz a katasztrófaturizmusra. A következő Match of the Day már ismét rendes lesz, és könnyen lehet, soha többé nem látunk a hétvégihez hasonlót.
A vihar
A vihar váratlanul azzal szabadult el, hogy a műsorvezető Gary Lineker belekeveredett a konzervatív brit kormány illegális bevándorlásról szóló törvénytervezetének vitájába, és igen kritikusan fogalmazott.
„Nincs hatalmas beáramlás. Más nagy európai államoknál jóval kevesebb menekültet fogadunk be. Mérhetetlenül kegyetlen politika ez, amellyel a legkiszolgáltatottabb embereket célozzák meg; olyan nyelvezetet használva, amely a harmincas évek Németországában használttól sem áll túl messze – és még velem van a baj?” – tette fel a retorikai kérdést.
There is no huge influx. We take far fewer refugees than other major European countries. This is just an immeasurably cruel policy directed at the most vulnerable people in language that is not dissimilar to that used by Germany in the 30s, and I’m out of order?
— Gary Lineker 💙💛 (@GaryLineker) March 7, 2023
Suella Braverman belügyminiszter visszaszólt erre, de még mindig nem történt semmi rendkívüli: a sztárfutballistából sztárműsorvezetővé vált Lineker rendszeresen megnyilvánul közéleti kérdésekben; ahogyan megnyilvánultak korábban más, a politikai skála ellenkező oldalán álló, hasonlóan magas státusú tévés személyiségek is (például Jeremy Clarkson, a Top Gear egykori legendás házigazdája, akinek véleményrovata van a Sunban, és írásai miatt figyelmeztették is – ám annak idején nem közéleti újságírói tevékenysége és több nagy vihart kiváltó megjegyzése, hanem egy verekedés miatt nem hosszabbították meg a szerződését).
Az igazán nagy hullámok akkor érkeztek meg, amikor a BBC felfüggesztette Linekert. Lineker (hasonlóan az említett Clarksonhoz) nem a brit közszolgálati médium alkalmazottja, hanem szabadúszó. Míg a BBC a pártatlansági követelményekre hivatkozva részletesen szabályozza alkalmazottai közösségimédia-tevékenységét, a szabadúszóknak alapvetően négy szabály van:
- professzionális viselkedés, tisztelet és udvariasság, a BBC értékeinek követése,
- a BBC jó hírnevének megőrzése,
- munkavégzés közben tartania kell magát a pártatlansági követelményhez, ne nyilvánítson személyes véleményt politikai vagy heves vitát kiváltó kérdésekben,
- ne kritizálja kollégáit a nyilvánosság előtt, ne adjon ki bizalmas belső információkat.
Lineker nem a Match of the Dayben, a BBC égisze alatt nyilvánított véleményt, így aztán kérdés, a szabályzat többféleképpen értelmezhető pontjai (különösen az, amely a szabadúszó „nem-újságírók” felelősségéről szól) vonatkoztak-e rá. Tim Davie, a BBC igazgatója szerint igen, így Linekert levették a képernyőről.
Ezzel egyrészt elszabadult egy politikai vihar (minden párt úgy érezte, bele kell szólnia az ügybe), másrészt egy médiavihar is. Lineker közvetlen kollégái ugyanis kivétel nélkül, szolidaritásból visszaléptek a Match of the Day-től, így nem maradt senki, aki vezethette volna a műsort vagy szerepelhetett volna abban. Újságírók, médiaszemélyiségek százai nyilvánítottak szolidaritást, és többen azt is hozzátették: egyáltalán nem értenek egyet azzal, amit Lineker írt, viszont a szabad véleménynyilvánításhoz neki is megvan a joga, és emiatt nem érhetik retorziók.