Olybá tűnik a szemlélőnek, mintha bizonyos dolgok végleg kimennének a divatból, esetleg a futball fogalomkészletéből. Ilyen például a dzsóker, a megbecsült cserecsatár a topkluboknál. Egy topklubhoz topjátékos dukál, és nem öt-hat, hanem tizenöt-tizenhat, a keret kiegészül ifjú szupertehetségekkel, így aztán mindenki nagyon drága, mindenki nagyon ambiciózus, mindenkivel szemben magasak a várakozások, mindenki nagyon megsértődik, ha hosszabb időre a kispadra kényszerül, a szurkolótábor pedig minden méregdrága játékost hajlamos elküldeni a francba, ha nem teljesít megfelelően. A keretmélység fitogtatása mintha külön verseny lenne. Az ötvenmilliós cserecsatárodat letromfolom a hatvanmilliós cserecsatárommal; erre mit lépsz?
Szóval szuperklubok szuperkerettel, másként nem működik.
Mintha nem is tartozna ide. Az sem véletlen, hogy viccektől és mémektől kísérve érkezett a PSG-be, majd később a Bayern Münchenbe:
- Choupo-Motingért soha egyetlen csapata (HSV, Nürnberg, Mainz, Schalke, Stoke City, PSG, Bayern München) sem fizetett átigazolási díjat, bár a Nürnberg kölcsönvételit igen.
- Annak ellenére, hogy középcsatár, a 2022/2023-as évadig egyetlen olyan idénye sem volt, amelyben 11-nél több gólt szerzett volna.
- Úgy igazolt a PSG-be, hogy a lenyűgözőnek nem mondható 317 tétmérkőzés/61 gól volt a mutatója korábbi klubjainál.
- 30 éves koráig nem nyert trófeát.
Az, hogy Eric Maxim Choupo-Moting a PSG-be, majd a Bayern Münchenbe tudott igazolni, körülbelül ugyanakkora bravúr, mintha Szalai Ádám igazolt volna e két sztárcsapatba. Szalai klubfutball-karrierstatisztikája még mindig nagyon hasonló Choupo-Motingéhoz (447 mérkőzés/96 gól a magyar center teljesítménye, 452/105 a kameruni válogatott csatáré), 2018-ig pedig (ekkor szerződött Choupo-Moting Párizsba) a mutatói kicsit jobbak is.
Na, ehhez hasonló számokkal ritkán szokott bárki ilyen szintű csapatokhoz szerződni.
Nem meglepő, hogy sokan vicceltek azzal: mindenkinek olyan menedzsert kívánnak, mint aki Choupo-Motingot el tudta passzolni a PSG-nek. A hamburgi születésű, kameruni-német vegyes házasságból származású csatár valószínűleg sosem került volna ilyen magasságokba, ha a párizsiaknál nem Thomas Tuchel a vezetőedző. Tuchel már dolgozott Choupo-Motinggal a Mainzban, és remekül tudta használni a pályán, ráadásul jó természete, nagyon pozitív személyisége miatt emberileg is becsülte a középcsatárt.
„Egy perc alatt megváltoztathatja a meccset, ha beáll csereként; sosem veszíti el a hitét” – dicsérte.
Márpedig