A La Liga 22. fordulójában rendezték a madridi rangadót, amin a Real Madrid 18 éves cserejátékosa fejesével mentett pontot otthon az Atlético ellen – az eredmény még úgy sem feltétlen kedvező a címvédő számára, hogy a Barcelona meglepő vereséget szenvedett egy nappal később. Az Atleti ugyan vezetett, de az idegenbeli pontszerzés értékét mindenképpen emeli, hogy Angel Correa kiállítása miatt emberhátrányban fejezte be a meccset Diego Simeone csapata.
Az argentin játékos könyökkel odaütött a nála majd’ 20 centiméterrel magasabb Antonio Rüdigernek, aki aztán elterült a földön. Jesús Gil Manzano nem habozott, azonnal felmutatta Correának a piros lapot (ekkor még 0-0 volt az állás), és bár a támadó valóban meggondolatlanul cselekedett, a játékvezető döntését azóta is sokan vitatják, az Atlético Madrid pedig fellebbezett a kiállítás ellen.
Az elmúlt fordulóból azonban nem csak Correa kiállítása szolgáltatott beszédtémát, sőt az még csak egy kisebb ügy volt. A nyitómeccsen ugyanis az Elche 2-0-s előnyt herdált el és kapott ki végül 3-2-re a Betistől úgy, hogy hazai oldalon volt három kiállítás (ebből egy elég véleményes volt), és összesen négy tizenegyest adtak meg a meccsen. A játékvezetőt, Javier Iglesias Villanuevát még az utolsó helyen álló Elche tulajdonosa is megfenyegette, őt és a segítőit a rendőrök menekítették ki a stadionból.
Kanyarodjunk vissza egy kicsit 2022-re. Ugyan a spanyol labdarúgó-válogatottnak volt egy 7-0-s győzelme és egy igen élvezetes (szakmailag pedig a legjobbak közé tartozó) 1-1-es mérkőzése Németország ellen, ám mivel a csapat már rögtön az első egyenes kieséses meccsén elhasalt, így aztán nem a játékosok, vagy a vb után távozó Luis Enrique kerültek igazán reflektorfénybe a torna alatt a spanyolok közül, hanem Antonio Mateu Lahoz. A játékvezető a holland-argentin negyeddöntőn bíráskodott, összesen 18 sárga lapot osztott ki (Denzel Dumfriesnek kettőt is, a tizenegyespárbaj alatt és után), ami egyfelől rekord, másfelől elég nagy botrányt okozott, a szereplési mániás Lahozt még Lionel Messi is nyíltan kritizálta a lefújás után.
Előre féltünk, mert tudtuk, mi következik. Nem mondhatom el, amit gondolok, de a FIFA-nak utána kéne járnia, mert nem jelölhetnének ki egy olyan játékvezetőt egy ilyen mérkőzésre, aki nem üti meg ezt a szintet
– mondta a csapatát végül világbajnoki címig vezető Messi ingerülten.
A 2021-es Bajnokok Ligája-döntőn is dirigáló Lahoz a vébén már nem kapott meccset a negyeddöntőt követően, de a spanyol bajnokság újraindulását követően, rögtön az első fordulóban újból hallatott magáról. A Barcelona és az Espanyol rangadóján ugyanis saját korábbi ligarekordját megdöntve tizennégyszer mutatta fel a sárga lapot, két játékost pedig kiállított.
„Láttam egy érdekes statisztikát arról, hogy rengeteg piros lap van a spanyol bajnokságban. És az a helyzet, hogy sok piros nem is piros igazából. Márpedig ez nagy hatással van a liga színvonalára” – mondta a mostani szezon során a Realt az előző szezonban bajnoki címig és Bajnokok Ligája-győzelemig vezető Carlo Ancelotti.
Aki követi a spanyol bajnokságot, azt nem éri meglepetésként, hogy a játékvezetők sokszor nyúlnak a zsebükhöz a meccsek során. Azonban, ha rápillantunk a statisztikákra, akkor rendkívül látványos, hogy a többi topligához képest mennyi fegyelmezés van a La Ligában.
- Ebben a szezonban eddig összesen 1116 sárga lapot osztottak ki,
- és összesen 95 kiállítás történt (ebbe beleszámoltuk a második sárga lapos eseteket is).
Mérkőzésenként 2,14-szer villan a lap a spanyol élvonalban, az öt nagy liga másik négy szereplőjének egyikénél sem éri el ez a szám a kettőt. A legközelebb az olaszok állnak ehhez a 2022—23-as idényben 1,98-cal. A Serie A-ban a sárgák röpködnek, 1066 alkalommal figyelmeztettek így a sporik, Angliában és Németországban a sárgák és a kiállítások is jelentősen elmaradnak ettől, a franciáknál csak előbbi, mert kiállításból volt már 73. (Az NB I-ben 1,68 lapot osztanak ki a játékvezetők meccsenként.)
A CIES 2019 júliusa és 2021 márciusa között vizsgálta az európai bajnokságokat abból a szempontból, a játékidő mekkora százalékát tölti ki valójában a futball. Az jött ki, hogy az európai sorozatokat illetően a Bajnokok Ligájában (64,7%), az Európa Ligában (62,5%), valamint a topligákat nézve a Bundesligában (63,9%), a Serie A-ban (63,2%), a Ligue 1-ben (62,4%) és a Premier League-ben (62%) is viszonylag sokat van játékban a labda. A La Liga ezzel szemben a 60 százalékot sem éri el (59,3), vagyis a 37 vizsgált bajnokság közül a mezőny második felében végzett (a helyzet azóta sem javult), ami a játékidő kitöltését illeti, ez pedig nem vet túl jó fényt a spanyol élvonalra. Ezt indokolhatná az, hogy a spanyoloknál esetleg több a szabálytalanság, de a topligák közül olasz bajnokságban több volt a meccsenkénti fault ebben az időszakban, mégis jóval többet sikerült játékban tartani a labdát.
A fegyelmezések ugyanis megakasztják a mérkőzést, Spanyolországban a játékvezetők ráadásul nemcsak felmutatják a lapokat, hanem hosszan magyaráznak a játékosoknak, sokszor kimennek az oldalvonal mellé, hogy az edzők számára is kifejtsék, miért is fegyelmeztek épp. De ugyanezt látjuk a szögleteknél, szabadrúgásoknál is – ahelyett, hogy engednék a gyors pontrúgásokat, újra és újra elmagyarázzák a labdarúgóknak, hogy ne rángassák egymást középen.
Hány olyan szabadrúgást látnak, amit gyorsan el lehet végezni? Ott a spray, a sorfal, a figyelmeztetések… Nincs sebesség és folytonosság a játékban. Pedig az jobban érdekelne, mint 15 perc hosszabbítás
– pedzegette egy interjúban José Luis Mendilibar, aki a többi közt az Athletic Bilbao, a Valladolid és az Eibar vezetőedzője is volt, legutóbb az Alavést irányította.
Nehéz lenne nem egyet érteni Mendilibarral. Mateu Lahozék ugyan tudnak szórakoztatóak is lenni, a meccsekre kilátogató, vagy a televízió elé leülő szurkolók alighanem boldogabbak lennének azzal, ha a folyamatos játék és a pörgős mérkőzések miatt maradnának emlékezetesek a spanyol bajnokik.