Az előző évad egy elkerülhetetlen kellemetlenséggel kezdődött Marcus Rashford számára. A covid miatt nagyon korán, augusztus második hetében induló idény kezdése előtt nem sokkal egy komolyabb vállműtéten esett át – a sérülés hosszú ideje akadályozta, így elkerülhetetlen volt a beavatkozás, de így először a nyolcadik fordulóban tudott pályára lépni és az alapozása ment a kukába. Ezt figyelembe véve, na meg hogy a visszatérése után egy hónappal Ole Gunnar Solskjaert menesztette a United, az ő helyére érkező Ralf Rangnick alatt pedig a klub borzasztóan hektikus időket élt meg, nem túl meglepő, hogy Rashfordnak tragikusan alakult a szezon. Soha nem zárt kevesebb góllal a bajnokságban, még 17 évesen, a bemutatkozó évében is többször talált be az ellenfeleknek. Rengetegszer átszorult a jobb oldalra, miközben az is tudja róla, aki csupán néhányszor látta őt futballozni, hogy a legnagyobb erénye az, ahogy sebességből, balról jobbra, a pálya belseje felé, a jobb lábára cselezhessen.
Úgy tűnt, hogy a fejlődése véglegesen megrekedt. Hogy a sérülések, a manchesteri vezetősége folyamatos rossz döntései a menedzseri döntések kapcsán, hogy nem volt, aki segítette őt lépdelni előre, mind bekérte az árát.
„A foci nagyjából 95%-ban a mentalitásod kérdése – nyilatkozta nemrégiben Rashford a Guardiannek. – Ez adja a teljesítményed alapját. Rengeteg kiváló képességekkel rendelkező játékos van – ezért futballoznak a legmagasabb szinten. De ami szétválasztja őket, az a mentalitás. Voltam már a rossz és a jó oldalon is. Értem ennek az erejét és értékét. Sokkal többet koncentrálok arra, hogy a fejemben a helyemen legyek, szükség van erre mérkőzések és trófeák megnyeréséhez.”
Rashford korunk egyik legjótékonyabb focistája. Nem csupán ad a nála kevésbé szerencsésebbeknek, de az elmúlt években az igencsak problémás helyzetben lévő brit közétkeztetést is megpróbálta megreformálni. Elképesztő sokat tett Nagy-Britannia gyermekeinek mindennapi táplálkozásáért és sokan azzal vádolták őt, hogy emiatt kevésbé koncentrált a pályán – lőn a visszaesés.
Ez nem igaz. Valóban rengeteget küzdött mentálisan, de ezt nem az a tevékenysége okozta, amiért a Brit Birodalom Rendjének tagjává avatták. A válla és az emellett megjelenő kisebb-nagyobb sérülései nagyon megnehezítették a dolgát, míg a kívülről érkező kritika maga alá temette. Ebből kellett felállnia és ebben nyújtott segítő kezet neki Ten Hag. Ez a pszichikai tudatosság és stabilitás a forrása annak a gólörömének is, ami idén híresült el.
A holland tréner egészen pazar pedagógiai képességeket villant, amióta megérkezett az Old Traffordra. Rashford támogatásán túl is több MU-játékosnak bizonyította be, hogy pompás vezető:
- Jadon Sancho hetekre visszavonulhatott magánéleti problémák okán, hogy az elmúlt néhány meccsen nagyon ígéretesen térhessen vissza,
- Aaron Wan-Bissakát egy halálesetet követő gyászon segítette át a keret és bár a világbajnokságig öt – tényleg nem vicc, öt – játékperce volt, azóta vissza is épült a rotációba.
Bár Rashford azt gondolja, a sikerességének kulcsa túlnyomó többségben a fejéből és a lelkéből eredeztethető, az idei szintlépésében azért mégsem ezek a legfontosabb tényezők. A mentális visszatérés önmagában azt is jelenthette volna, hogy „csupán” a korábbi magasságokig emelkedik vissza, ám ennél jóval többről van szó. Ha csak a Premier League-et nézzük, a United sajátnevelésű támadója minden téren az eddigi legösszetettebb, legveszélyesebb idényét futja. Több mint 3 lövés 90 percenként, amelyeknek csaknem a fele eltalálja a kaput. 0,45 xG – egyetlen egy elvégzett büntető nélkül – és 0,65 gól. Vagyis: Rashford a bajnokságban 139 percenként betalál, és akkor még szót sem ejtettünk arról, hogy a Ligakupában 5, az Európa-ligában 4 gólt szerzett és még az FA-kupában is megrezgette egyszer az ellenfél hálóját.
Két nagyon egyszerű ok áll emögött: többször kapja meg jó pozíciókban a labdát és eleve jobb pozíciókból támadhatja a kaput.
Olyan területeken mozgok, ahonnan be lehet találni. Olyasvalami ez, amin sokat dolgoztam, mert úgy gondolom, az közelmúltban akkor is, amikor jól ment, szezononként 10-15 góllal többet rúghattam volna
– mesélte a már idézett Guardian-interjúban
Rashford egy balszélső-csatár átmenet. Ennek megfelelően a felségterülete a baloldali félterület: a játéktér széle és centruma közötti, nagyjából a kapufákkal szemben lévő sáv, amely a pálya legértékesebb zónája. Az azonban, ahogy a csapat szenvedett és szerkezetileg nem állt össze, kihatott Rashfordra. A korábbiakban sokkal inkább a vonalhoz közelről kellett indulnia – ergo távolabb a kaputól – míg idén magasan és beljebb kap passzokat. Apropó, passzok: az érintései jócskán visszaestek Ten Hag alatt, sokkal kevesebbszer keresik őt a társak, jelentősen direktebbé vált a játéka. Ez az esetében kifejezetten jó tendencia, mert emiatt nem neki kell felcipelnie a labdát és a játékot szerveznie. Az a dolga, hogy érkezzen a megfelelő zsebekbe és a társak akkor keresik csak, amikor valódi veszélyt tud okozni és képes megsebezni az ellenfelet. Ten Hag rendszere biztosítja azt a hálót mögötte és körülötte, ami a megfelelő ideig megtartja a labdát, a Manchester United 10-esének az a feladata, hogy döntse el a meccseket.
Ugyanakkor ameddig kitart, minden sorozatban, minden ellenfélnek rettegnie kell a Vörös Ördögök kulcsemberétől. Ráadásul ez forma a szerencse mellett jórészt azért nem is véletlen, az előző grafikát továbbfűzve, azon túl, hogy jobb helyeken kap labdát, a kapuhoz minden eddiginél közelebb engedi el azt, minden eddiginél értékesebb lövések képében.
Fizikai paraméterek és adottságok tekintetében ezek a legnagyobb erősségei:
- fenomenális kezdősebesség,
- szélvészgyors tempó,
- szélsőkhöz képest komoly magasság és törzsizomzat,
- csodás cselező készség.
Ha szabad terület volt előtte, a felnőtt futballba lépésének első pillanatától halálos fegyverként funkcionált. Ilyen helyzetekben szinte megállíthatatlan és a Solskjaer alatt zömében domináns kontrafociban ennek megfelelően tündökölt. Ten Hag érkezésekor, aki a labdabirtoklásra alapozik – következésképp kevesebbszer adódik majd lehetőség a berongyolásra a védelem mögé –, adta magát a kérdés, hogyan tud majd beilleszkedni az új rendbe. Mivel a Manchester United a rendelkezésre álló keret és a holland mester terveihez hiányzó alkotórészek okán egyelőre jóval direktebb, mint majd várhatóan lesz a jövőben, ez félig eldöntetlen. Mindazonáltal nagyon biztatóak a jelek. Rashford tizenhatoson belüli mozgása és helyezkedése felállt védelmekkel szemben, észrevehetően előrelépett idén. Sokkal gyakrabban találja meg a hátvédek vakoldalát, sokkal rendszeresebben ütemezi helyesen a ritmusváltásokat, mint a múltban. A test orientációja és használata egy talán alulértékelt szegmense a sportágnak, piszkosul fontos, hogy ezek mennyire kimunkáltak egy labdarúgó esetében. Ezen a téren is mérföldeket lépett előre Rashford: az, ahogyan eltartja magától a védőket, akár sebességből érkezve, kintről befelé vágva, egyre inkább egy vérbeli góllövő képét festik, mintsem egy fürge szélső támadóét.
Marcus Rashford először a 2015-16-os idényben szerepelt a United felnőtt együttesében, azóta hét év telt el. A hét év alatt lőtt 73 Premier League-góljából hetet szerzett fejjel – ezekből három idén született. Gyorsaságán és technikai képzettségén túl 180 centiméteres magasságának és erejének kihasználása dimenziókat nyithat a befejezései terén.
Vasárnap pedig nyilvánvaló a megbízatása: közel hat év várakozást követően trófeához segíteni a vörösöket. A szurkolók garantáltan tőle várják majd, hogy döntsön.