Még Joao Janeiro vezetésével a Debrecen négy döntetlennel és két vereséggel kezdte a 2022/2023-as szezont. A hatodik fordulóban, a Zalaegerszeg ellen 4–2-re elveszített bajnoki után a Debrecen az utolsó helyre csúszott vissza a tabellán, a portugál edző pedig távozott. A hetedik és a nyolcadik fordulóban, a Fehérvár ellen 1–0-ra megnyert, és a Paks ellen ugyanilyen arányban elveszített meccsen Dombi Tibor irányította a csapatot megbízott vezetőedzőként. A Debrecen ekkor a tizedik helyen állt hét ponttal. Srdan Blagojevic a Honvéd elleni 4–3-as győzelemmel mutatkozott be a csapat élén a kilencedik fordulóban, a kinevezése óta eltelt időszakban pedig csak a szezon elején elmaradt bajnokik miatt két meccsel többet játszó Ferencváros szerzett több pontot a Debrecennél, amely jelenleg a negyedik a tabellán, mindössze két pontra a második helytől.
Habár az eddig lejátszott 20 fordulóban négy csapat is többet lőtt kapura, a rúgott gólok számában csak a Ferencváros előzi meg a Debrecent. Az öngólokat nem számítva a Debrecen eddig 265-ször lőtt kapura a szezonban, és ezekből 35 gólt szerzett. A lövések minőségével foglalkozó írásunkban már volt szó róla, hogy az NB I mezőnyében a Debrecennek a legkisebb az átlagos lövéstávolsága, az egy lövésre vetített xG-mutatóban pedig a második legjobb a csapat. A nemzetközi futballban megfigyelhető trend, hogy egyre kevesebb a távoli lövés, mert a csapatok felismerték, hogy a tizenhatoson belülről háromszor-négyszer akkora a gólszerzés esélye. A katari világbajnokságon például a nyílt játékhelyzetű lövések 63 százaléka esett a tizenhatoson belülről. A Debrecen esetében ez az arány 65,7 százalék idén, ami a legmagasabb a magyar bajnokságban. Ez lényegében megmagyarázza, hogy mitől annyira hatékony és minőségi a Debrecen támadójátéka.
Ha megnézzük a csapat lövéseinek helyzetét, látjuk, hogy a 35 gólból 29 a tizenhatoson belülről született, ráadásul ezek többségének helye közvetlenül a kapuval szemben, az öt és feles és a tizenegyespont között van.
Az ellenfél tizenhatosa azonban a pálya legvédettebb területe, ezért izgalmas kérdés, hogy hogyan tud ott ennyiszer lövőhelyzetbe kerülni a Debrecen. A legegyszerűbb módja annak, hogy a labda a tizenhatoson belülre kerüljön, a beadás. A csapatok többségére igaz, hogy leggyakrabban beadásból próbálják a kapu elé juttatni a labdát, de nem mindegy, hogy milyen hatékonysággal teszik mindezt. Darabra az NB I-es csapatok fele többször ad be, mint a Debrecen, hatékonyságban viszont senki sem előzi meg Blagojevic együttesét.
A Debrecen játékára jellemző, hogy próbálja a legjobb környezetet megteremteni a beadásokhoz. A Blagojevic alatti meccseken leggyakrabban használt formációk a 4–2–3–1 és a 4–4–2 voltak. Az alábbi passzkapcsolatokat bemutató ábrán – ahol a körök helyzete a játékosok átlagos pozícióját, a körök nagysága a játékosok passzainak számát, a körök színe a játékosok progresszivitását, a vonalak pedig a passzkapcsolatok gyakoriságát jelenti – látszik, hogy a szélső védők és a szélső támadók mindig mennyire be vannak vonva a játékba, és hogy gyakran még a középpályások is a félterületekben játszanak.
Mindennek megfelelően a Debrecen passzai is a szélek irányába vannak terelve. Ha megnézzük, hogy a pálya mely területeire mennek az előre felé irányuló, a saját térfélről indított 15–30 méteres, és az ellenfél térfeléről indított legalább tízméteres progresszív passzok, azt látjuk, hogy több mint 46 százalékban a széleken vannak a célzónák.
őt Ferenczi János (143), Bévárdi Zsombor (76), Kusnyír Erik (73) és Szécsi Márk (71) követi a sorban.
A progresszív passzok iránya mellett van még egy sokatmondó adat arra vonatkozóan, hogy a Debrecen a szélek felé forgatja a játékot. Az ellenfél tizenhatosa előtti, középső terület az úgynevezett 14-es zóna. A 14-es zónáról úgy tartják, hogy a büntetőterület után ez a pálya legértékesebb területe, ahonnan a legnagyobb veszélyt lehet teremteni. Ennek főleg az irányítók korában volt jelentősége, amikor azt állapították meg, hogy azok a csapatok, amelyek több passzt játszanak meg ebben a zónában, sikeresebbek, mint a többiek. Ilyen volt például az 1998-ban világbajnokságot, 2000-ben Európa-bajnokságot nyert francia válogatott. A 14-es zóna mára veszített jelentőségéből, de még mindig az egyik legértékesebb terület, ami a labdabirtoklást és a gólhelyzetek kialakítását illeti.
A teljes NB I-es mezőnyben a Debrecen adja a legkevesebb labdát a tizenhatoson belülre ebből a zónából. Dzsudzsákék eddig mindössze 24-szer próbálták meg bejátszani innen a labdát a büntetőterületre, miközben a ligaátlag 37, az ebben a tekintetben első Ferencváros pedig több mint két és félszer ennyi, összesen 63 passzal próbálkozott.
A Debrecen tehát tudatosan használja a széleket, hogy onnan juttassa a kapu elé a labdát. A következő ábra azt is jól megmutatja, hogy a játékosok gyakran már az ellenfél térfelének közepéről célba veszik a büntetőterületet, és nem akarják mindenáron az alapvonalig vinni a labdát. Három beadásból egy már maximum az ellenfél térfelének közepén megtörténik.
Ennél azonban sokkal fontosabb, hogy hová és milyen hatékonysággal érkeznek a beadások. Az NB I tizenöt leghatékonyabb beadója között három debreceni is található, összesen pedig heten (!) vannak olyanok, akik a ligaátlag (38,9 százalék) feletti hatékonysággal adnak be;
- Christian Manrique (58,3 százalék),
- Kusnyír Erik (55,6 százalék),
- Bévárdi Zsombor (54,5 százalék),
- Alexandros Kyziridis (50 százalék),
- Dzsudzsák Balázs (47,7 százalék),
- Sós Bence (46,2 százalék),
- Ferenczi János (45,9 százalék).
Fontos, hogy itt is csak a nyílt játékhelyzetű beadásokat vettük számításba (a rögzített játékhelyzetek nincsenek benne), és csak azokat a játékosokat, akiknek volt már legalább tíz beadásuk a szezonban (ezzel kiszűrve a szélsőséges eseteket).
A Debrecen az eddigi 35 góljából tizenkettőt nyílt játékhelyzetű beadás után szerzett (ebből nyolcat egy érintésből), ha pedig hozzávesszük a szöglet vagy szabadrúgás után lőtt gólokat is, akkor összesen tizenkilenc gólja van középre adott labdából.
A Debrecen játékának legfőbb kedvezményezettje az első számú középcsatár, Dorian Babunski, aki valószínűleg az NB I legjobb formában lévő játékosa. Babunski igazi kilencesként funkcionál, akinek az eddigi 38 lövéséből 30 a tizenhatoson belülről esett. A lövéseinek helyzete többségében a kapuval szemben volt – ott, ahová a Debrecen beadásai érkeznek –, a kilenc góljából pedig nyolcat innen szerzett. Hogy mennyire hatékonyan hozzák helyzetbe Babunskit, jól mutatja, hogy a csatár lövéseinek kaputól vett átlagos távolsága mindössze 12,66 méter, az xG/lövés mutatója pedig 0,205, ami nemzetközi viszonylatban is kimondottan jónak számít.
A Debrecennek a játéka tehát úgy van felépítve, hogy a támadás végén a kapuhoz közel, lehetőség szerint minél kevesebb érintésből tudjanak lőni a középen érkezők. Ennek a környezetnek a megteremtéséhez a beadás a legjobb eszköz, amiben a debreceni játékosok jóval a ligaátlag felett teljesítenek.
A szerző Kovács Gábor, az MLSZ adatelemzője.