Brazília találgat: Richarlison?, Dani Alves?

Ki veszi át Neymar és Danilo helyét? Nem csak Brazília, hanem az egész világ sportsajtója ezt firtatja azok után, hogy a dél-amerikai csapat régen látott támadófocival és magabiztossággal kezdett egy világbajnokságot.

Ha az a kérdés, hogy ki veszi át Neymar helyét a brazil szívekben, arra már létezik kész válasz: Richarlison. Az első világbajnoki mérkőzésén két gólt szerző támadó nevére kerestek a legtöbben az interneten Brazília-szerte az előző napokban, ami elsősorban második góljának, a vb eddigi legszebb találatának köszönhető, de az okok között nem utolsó a sorban, hogy a Tottenham támadója minden szempontból a nép gyermeke.

Richarlison a keret egyetlen tagja, aki nyíltan kiállt az elnökválasztást nemrég megnyerő Lula mellett, ellentétben a feltételezések szerint jól felfogott személyes érdekből Bolsonaro-párti Neymarral,

szociális elkötelezettsége pedig megkérdőjelezhetetlen. Richarlison Espírito Santóban született, és különösen ebben a térségben aktív, segített például a helyi, matematikai olimpiára készülő iskolai csapatnak eljutni a tajvani helyszínre, a pandémia alatt 500 élelmiszer csomaggal támogatta a rászorulókat, és egy ideje londoni fizetése tíz százalékát egy nincstelenek rákkezelését biztosító intézménynek utalja.

A brazil népléleknek majdnem ilyen fontos, hogy öröm csordogál az ereiben, ami megnyilvánulásaiból könnyen leszűrhető. Mostani ollózós gólja után a City korábbi játékosa, Fernandinho posztolt egy videót, amelyen a vb előtti időszakban Richarlison a kertjében egy gyerekeknek felállított trambulinon ugrál. „Galamb egy ideje edz erre a gólra otthon”, ez volt hozzá a szöveg. „Galamb”, igen, ez Richarlison beceneve, amióta egy népszerű brazil előadó „Galambtánc” című klipjét utánozva billegett, és aratott sikert előbb a közösségi médiában, majd az Everton és a brazil nemzeti együttes mezében tartott gólörömeinél is.

Alex Livesey – Danehouse / Getty Images)

A pályán Richarlison megmarad kilencesnek, továbbra is a gólszerzés a legfőbb feladata, Neymart tehát nem pótolja. De lehet-e? A Globoesporte statisztikája alapján a brazil együttes ebben a világbajnoki ciklusban még mindig eredményesebb Neymarral, mint nélküle, de a függőség enyhébb, mint 2014 és 2018 között volt. Régebben 15, most 11 százalékkal nagyobb arányban nyer az együttes 10-ese jelenlétében, mint hiányában. A brazil

szakértők jelentős része nem tart a csoportmeccsek alatt Neymar kimaradásától,

mert Tite az edzéseken készített beszámolók alapján a felkészülés kezdete óta alternatív megoldásokat is gyakoroltatott az együttessel. Legtöbbször Rodrygo szállt be a PSG sztárjának pozíciójába. Rodrygo cselezőkészsége, gyorsasága és lövéshatékonysága alapján pótolhatja Neymart, ugyanakkor a szervezésben nincs jelentős tapasztalata, ami akár meg is akaszthatja a csapat játékát. Nem utolsósorban pedig nem követel akkora figyelmet, így nem teremt akkora helyeket a társaknak, mint sérült társa. Lucas Paqueta és Everton Ribeiro is bekerülhet a tízes posztjára, de erre adnak kevesebb esélyt a dél-amerikai országban.

Ami viszont szinte mindenkit a legjobban izgat, az az, hogy Danilót Dani Alves pótolja-e. A kerethirdetéskor a többséget meglepte, hogy Dani Alves készülhet a vb-re. Mit keres egy 39 éves, Mexikóban futballozó játékos brazil mezben? Most viszont mindenre fény derülhet, elvileg ugyanis ő a másik jobbhátvéd Danilo mellett. A helyzet viszont az, hogy Dani Alves annyira más típusú játékos, annyira különböznek az erényei az első meccsen látott, és a Tite által megálmodott játékba passzoló szélsővédőktől, hogy jelenléte totális felfordulást vonhatna magával. Danilo kevésbé hatékonyan képes segíteni az akciókat, ugyanakkor kellő stabilitást biztosít a 3-2-5-ös támadó felállásban harmadik védőként, vagy a 2-4-4-es formációban a középpálya szélére felmozogva. Valószínűbbnek tűnik, hogy ezek miatt a négy belső védő közé sorolt Éder Militao kerül a svájciak elleni meccsen a jobboldali szélső védő pozíciójába, aki viszont ezen a poszton évekkel ezelőtt, még nevelő klubjában, a Sao Paulóban szerepelt legutóbb. Erre az esetre pedig már sok sajtó- és aknamunkás hegyezi a ceruzáját. Ha már a keret 26 labdarúgója között 9 támadónak, de csak 8 védőnek jutott hely, akkor az egyik miért egy, a szisztémához nem illő, gyenge bajnokságban szereplő, kétséges állapotú futballista? Ráadásul úgy, hogy a védelem tagjai közül többen is küzdöttek izomproblémákkal az előző hónapokban.

Tite eddig mindig a csapat érdekeit vette figyelembe első helyen, így most sem vetődhet fel, hogy önvédelemből döntsön.

De hogyan lehetett csak a csapathangulat miatt beválogatni valakit, ha az a sérülékeny hátvédek miatt érzékelhető rizikóval jár?

Lehet, hogy már Svájc ellen kiderül.

Csatlakozz a Sport24 közösséghez, mondd el véleményedet zárt Facebook-csoportunkban, és vegyél részt csak előfizetőknek elérhető exkluzív eseményeinken.

CSATLAKOZOM