Tunézia – Ausztrália 0-1
Ausztrália ugyanis a második vb-meccsén is vezetést szerzett. Az előnyét most sikerült megtartani, nem úgy, mint Franciaország ellen. Az ausztrálok azoknak a csapatoknak a halmazába tartozik, ahol a látható szerény képességek ellenére is képesek magabiztosan szállítani egy stabil alapjátékot. Értsd: labda nélkül egész ügyesen tudnak koordináltan mozogni, területet szűkíteni, passzsávokat zárni, egymáshoz, az ellenfélhez és a labdához képest helyzetet változtatni. Ilyesmi halmazba tartozik Szaúd-Arábia is, és hasonló mintába illik az Egyesült Államok vagy az atletizmusban dominánsabb Ecuador is.
Az ausztrálok viszonylag korán vezetést szereztek, amikor Mitchell Duke egy csúsztatott fejessel meglepte a tunéziai kapust. Utána viszont már csak az eredmény megtartására játszottak. A meccset 0,61 várható góllal zárták úgy, hogy az ultradomináns franciák ellen is azért csak összekapartak 0,52-t. Most elég volt ennyi – mert nem kellett több.
Tunézia borzalmasan sokszor babusgatta magánál a labdát. Csapatukban a legtöbbször a középhátvédjük, Yassine Meriah ért a labdába, összesen 100-szor. A második? A tőle balra álló szárnyvédő, Ali Abdi, 85-ször. Egy ilyen középpályát látva lehet tudni, hogy ez a csapat nem tudott mit kezdeni egy betömörülő ellenféllel szemben:
Tunisia 0 : 1 Australia
▪ xG: 1.04 – 0.26
▪ xThreat: 1.45 – 1.06
▪ Possession: 58.6% – 41.4%
▪ Field Tilt: 53.3% – 46.7%
▪ Def Line Height: 47.1 – 46.0#msbot_wc pic.twitter.com/HWpOvl4jHT— markstats bot (@markstatsbot) November 26, 2022
Sok visszahúzódó középpályás, néhány izolált támadó, kevés kapcsolat a kettő között… Az utolsó mentsvár Wahbi Khazri lehetett volna, aki a kispadról egész jól állt be. De már túl későn.
Lengyelország – Szaúd Arábia 2-0
Őszinte leszek, volt egy pont, amikor a 30. percnél annyira ráuntam a meccsre, hogy pár percre bekapcsoltam az Andor c. Star Wars-sorozatot. Az Andor még abban az időszakban játszódik, amikor nem volt (vagy csak senki nem tudott róla) Halálcsillag, a Birodalom gátlástalanul izmozott a galaxis kiszolgáltatottabb etnikumaival és a Felkelők is még csak a tejfogukat vakarták. Az Andorban az az érdekes, hogy még a legunalmasabb, legmonotonabb, legpolitikaibb töltetű párbeszédei is izgalmasabbak voltak a lengyel válogatottnál.
Krystian Bielik úgy tűnt, hogy egy óvatlan pillanatban adott egy medvepuszit szaúdi kollégájának, amiért tizenegyes fújt a játékvezető. Csakhogy az égvilágon semmi nem történt – a büntetőt aztán Al-Dawsari ki is hagyta. Ez volt az első jel, hogy történhet még itt valami, még egy ennyire eseménytelen félidő ellenére is:
Poland 2-0 Saudi Arabia: After a slow start in this one, Poland have come to life in Group C, now with a 71.7% chance of reaching the last 16.#POLKSA #FIFAWorldCup pic.twitter.com/QsWtb4G8mZ
— Opta Analyst (@OptaAnalyst) November 26, 2022
Fordulás után aztán mintha mindkét csapat a győzelemért hajtott volna, és a meccs is nyíltabb lett. A legnagyobb pozitívum nyilván Robert Lewandowski gólja, aki könnyezve élte át gólörömét, de a történt úgy kerek, ha a negatív hősről is megemlékezünk. Abdullah Almakit a gól előtt belengte Steven Gerrard Aurája, utolsó emberként találta magát, akinek egy pillanatra szivaccsá változott a lába, a labdát nem tudta megszelídíteni. Ebből lett a végzetes hiba.
Szaúd-Arábia így is minden dicséretet megérdemel. Szövetségi kapitányuk, Hervé Renard is kiemelte, csapata a végsőkig harcolt és senki nem gondolta volna, hogy a lengyelek ellen:
- többet fogják birtokolni a labdát (64%)
- többet fognak kapura lőni (3-5)
- és több várható gólt fognak kidolgozni (1,56-1,73).
Ha létezik halálcsoport, akkor lennie kell káoszcsoportnak is, ez a C-csoport pedig tömény káosz. A szaúdiak Mexikóval fognak meccselni, ahol ha nyernek, és közben Argentína nem győzi le Lengyelországot, akkor Messiék és Ochoáék ki fognak esni a csoportjukból.