A még most is csak 19 éves Jude Bellingham 2020-ban érkezett a Borussia Dortmundhoz az akkor az angol másodosztályból kieső Birmingham Citytől. Már az elmúlt két szezonban, Marco Rose és a régi-új edző, Edin Terzic irányítása alatt is alapember volt a sárga-feketéknél, de a mostani idényben különösen tündököl:
Érdemes tehát egy pillantást vetni arra, milyen típusú futballista is, és mit tesz hozzá a dortmundi együttes játékához.
A hétvégi fordulóban a Frankfurt ellen is betalált:
Jude Bellingham with ANOTHER Dortmund goal, he’s on fire 🔥 pic.twitter.com/VLSUzynmBG
— ESPN FC (@ESPNFC) October 29, 2022
Terzic már a második ciklusát tölti a Dortmund vezetőedzőjeként. A horvát származású tréner a 2010-es évek elején, fiatalon abbahagyta a futballt, és játékosmegfigyelő lett a Dortmund akadémiáján. Később Törökországban és Angliában másodedzőként segítette honfitársa, Slaven Bilic munkáját. Szakmai potenciáljának és dortmundi kötődésének köszönhetően 2020 decemberében Lucien Favre távozása után a Dortmund megbízott edzője lett a szezon végéig. Most pedig a vesztfáliai klub hosszú távon is rá merte bízni az együttest.
Terzic csapata az őszi szezonban eddig kitűnően magán viseli a modern német futball trendjeit. Labdabirtoklásban az egyik oldalt túltöltve, gyors kombinációkkal képesek futballozni, védekezésben pedig pragmatikusan vegyítik a magas letámadást, és a saját térfélre visszahúzódó, középmagas védekezést. Mindezt leginkább négyvédős rendszerben teszik, 4-3-3-as, vagy 4-2-3-1-es felállásban. Terzic eddig mindössze egyszer játszatta az együttest három belső védővel, a meglepetéscsapat Union Berlin elleni első félidőben. Ez azonban húsz perc alatt két kapott gólt, és vereséget is eredményezett az október közepi mérkőzésen, így a 3-5-2-vel való ismerkedést egy félidő után feladták a dortmundiak.
A négy védő előtt többnyire Salih Özcan vagy Emre Can őrjáratozik védekező középpályásként, Bellingham pedig némileg magasabban helyezkedik. Képes tehát mélységbe visszalépve és a vonalak közé felmozogva is játékba avatkozni, sőt az akciók végén nemritkán lendületből, támadóként érkezik a tizenhatos vonalára. Nemcsak a pálya hosszában, hanem széltében is flexibilisen mozog: bár papíron a posztja középső középpályás, gyakran helyezkedik a pálya széle és közepe közötti félterületben.
A két szárny közül a bal oldali játék jobban áll neki, hiszen jobblábasként innen képes befelé cselezni. Ezen az oldalon jól kombinál olyan társakkal, mint a felfutó balhátvéd Guerreiro, a harmadik középpályás Julian Brandt, valamint a két fiatal tehetség, Karim Adeyemi és Youssufa Moukoko. Bal oldali akcióból Bellinghamnek több látványos megmozdulása is volt már a szezonban, ilyen például a Sevilla elleni BL-meccsen szerzett gól.
Bellingham a Sevilla elleni idegenbeli BL-meccsen a szélsővédő mögötti területbe indul, a jelenet végén befelé cselezve megszerzi a Dortmund második gólját.
Bellingham a bal oldali félterületből lő a kapuba a Stuttgart elleni bajnokin.
Középső blokkal szemben nem mindig lép vissza a labdáért, hanem bátran felmozog a vonalak közé mélységi passzopciót biztosítani.
A Stuttgart ellen nagyszerűen forgat Süléhez, majd a saját labdája után lendületből befut a tizenhatoson belülre, és maga szerez gólt.
Ez a labdakihozatal első fázisában, letámadó ellenfelekkel szemben némileg hátrányt jelent a csapat számára. Ilyenkor a támadás kezdetén gyakran csak egy játékos helyezkedik a védelem előtt passzopciót nyújtani, így a Dortmund nem mindig képes létszámfölényt kialakítani a labdakihozatal kezdetén. Bellingham persze van annyira játékintelligens, hogy ilyenkor, egy sorral feljebb játszva megpróbáljon a szituációnak megfelelően mozogni.