Micsoda visszalépés!
– dohogtak a skót Dundee United szurkolói, amikor megtudták, hogy Tam Courts a Budapest Honvéd vezetőedzője lett.
A 40 éves szakember ugyanis egyetlen év után hagyta ott a csapatát, amellyel az elmúlt kilenc év legjobb eredményét érte el azzal, hogy az európai kupaindulást érő negyedik helyen végzett. A szinte semmiből jött szakember pályafutása igazi villámkarrier, amelyben a Dundee meglepően kis szerepet játszott, pár éve ugyanúgy nem ismerte őt a közvélemény, mint a magyarországi drukkerek. A nem túl kiemelkedő labdarúgói pályafutása végén játékos-edzőként kezdte 2013-ban a szakmát a Kelty Hearts együttesénél. Rendkívüli állomás ez Courts életében, ugyanis nem csak, hogy 11 évet töltött az egyesületnél, hanem több szintet is lépett vele a csapat. A félprofi bajnokságból a profik közé juttatta a csapatot.
Courtscal került a Lowland League-be a Kelty Hearts, majd feljuttatta őket a profik közé is. Ma már a harmadosztályban szerepel a klub, még igazolásokra is van pénzük
– mesélt az újdonsült kispesti edző első klubjáról Aidan Smith, a Herald Scotland újságírója a 24.hu-nak.
Erre a teljesítményre figyelt föl a Dundee United 2020-ban, amelynél Courts eredetileg a játékfejlesztésért és a taktikai filozófiáért felelős szakemberként kapott munkát. Micky Mellonnel azonban várakozáson alul teljesített a csapat, ezért 2021 májusában a vezetőség új edző után nézett. Végül úgy döntöttek, az akadémiát jól ismerő Courts kapja meg élete lehetőségét.
„Ez voltaképpen a túlélésről és a helyi futballban történő kivirágzásról szól. Olyan modellen dolgozunk, amelynek segítségével bármilyen környezetben azt érezhetik a játékosok, hogy a képességeik megvannak a potenciáljuk kiteljesedésére. Ez a klub felfelé ível és hagyományosan remek fiatalokat adott már, ezt kell követnünk nekünk is” – idézte a skót Courier Courtsot a kinevezésekor.
Az új vezetőedző pedig nem csak a levegőbe beszélt. Egyrészt a negyedik hellyel olyan pozícióban végzett a Dundee United, amilyenre kilenc éve nem volt példa, másrészt sorban hozta be a fiatalokat a csapatba.
A két információ ismeretében elmondható, hogy össze tudta hangolni az eredményességet és a fiatalítást. Ennek kulcsa abban rejlett, hogy teljesen tiszták voltak a játékszabályok, az első naptól lefektette az alapokat, és tartotta magát ehhez.
„Nagyon nehéz feladatok elé állították a kinevezéssel, de a jó kezdés elhallgattatta a kritikusait. Mindent előre kiszámolt, pontosan tudta, mit vár el a játékosoktól, a focisták pedig tisztában voltak vele, mire számíthatnak tőle. Ez a fajta stabilitás nem kapott elég elismerést” – mondta a Sky Sportsnak Mark Reynolds, a Dundee United hátvédje Courtsról, majd kiemelte azt is, hogy a fiatal játékosok sem azért kapták meg az esélyt, hogy valamilyen kvótának megfeleljen a klub.
Kezdetben a szurkolók sem voltak benne biztosak, hogy egy komoly szakmai előélet nélküli edző eredményes lesz, de annyira jól kezdett, hogy minden kétely eloszlott. A Ligakupában mind a négy csoportmeccsét megnyerte a csapat, majd a bajnokság első tíz meccséből hatot behúzott, és csak kétszer kapott ki. Pedig eladták a feje fölül azt a Lawrence Shanklandet, aki a 2019-2020-as kiírásban 33 tétmeccsen 28 gólt lőtt, és bár ezután egy jóval szerényebb kilencgólos idényt produkált, Mellon támaszkodott rá. Courts azonban megtalálta a módját, hogy áthidalja a problémát.
„A Dundee Skóciában nagyjából az ötödik-hatodik legnagyobb klub, de az elmúlt két szezonban nem szerepelt jól. A legutóbbi idény viszont remekül sikerült. Courts nálunk is nagyjából a semmiből került elő, idővel azonban a szurkolók is megszerették. A bajnokság színvonala gyengébb volt az elmúlt évekhez képest, a Celtic és a Rangers kimagaslott.
Nagyon erős évet zárt a Hearts is harmadikként, így a felsőházi rájátszásban már csak az maradt kérdés, az utolsó két európai indulást érő helyezést kik szerzik meg. Mivel végül az egyik a Dundee Unitedé lett, nagyon sikeres szezont zárt Courts, bár a drukkerek valószínűleg jobban örültek volna egy trófeának
– magyarázta Aidan Smith.
Ilyen előzmények után talán érthető, miért okozott csalódást, hogy egyetlen jól sikerült év után nem a további építkezéssel foglalkozik a klub, hanem ismét új edzőt kellett kineveznie, három év alatt már a harmadikot. Ugyan Courtsra nem volt jellemző, hogy sűrűn váltson csapatot, Smith szerint intő példa is lebeghetett a szeme előtt.
„Hasonló helyzetbe került tavaly a St. Johnstone edzője, Callum Davidson. A 2020-2021-es szezonban skót FA Kupát és Ligakupát nyert, több ajánlata is akadt, de ő úgy döntött, mégis marad még. Ezek után a legutóbbi idénye pocsékul sikerült, utolsó előtti helyen végeztek. Talán ez a történet is mutatja, hogy néha meg kell ragadni a kínálkozó lehetőséget, amíg még lehet” – mesélte Smith.
A St. Johnstone egyébként osztályozóval maradt bent az élvonalban, Callum Davidson pedig megtarthatta az állását.
„A Honvéd egyértelműen kockáztat vele”
Legalább annyira fontos a Budapest Honvéd hátterét ismerni, mint Tam Courtsét. A kiespestieknél azóta nincs semmilyen állandóság, hogy George F. Hemingway eladta a kispesti egyesületet a Metalcom csoporthoz tartozó befektetőcégnek, a Reditus Equity Zrt.-nek. A 2019-es eladás óta eltelt három idényben mostanra ötször (!) váltott edzőt a Honvéd, a legutóbbi két szezonban pedig nemhogy az európai kupaszereplésért nem volt versenyben a csapat, hanem még a kiesés elől is menekülni kellett. A 2021-ben záródó idényben az utolsó előtti fordulóban, míg májusban a zárómeccsén maradt csak bent.
Az egymást érő koncepciók, játékosmozgások és edzőcserék persze nem is tették lehetővé az építkezést, ám úgy tűnik, most a skót irányvonal mellett tette le a voksát a vezetőség. Ez egyébként teljesen újszerű megoldás, mivel Giuseppe Sannino kivételével csak magyar, vagy az NB I-et jól ismerő szakemberek érkeztek a klubhoz. A skót vonal viszont nem Courtscal kezdődött, hanem már Chris Docherty sportigazgató kinevezésével.
A skót szakember hazájában elemzőként kezdte pályafutását, emellett a játékosok fejlesztésével foglalkozott, de dolgozott az U21-es válogatott stábjában, valamint megfordult Kínában, Oroszországban és Horvátországban is, a déli szomszédunknál töltött időszakából ismeri Ivan Kepciját, aki szakmai tanácsadó lett Kispesten. Skóciában a Dundee Unitednél dolgozott, innen ismerte Courtsot, így vélhetően a kinevezése is az ő ötlete lehetett, ahogyan ez a klub honlapján is megjelent.
Őszintén szólva nem sokat tudunk Dochertyről, mert nem játékosból lett edző, és sokat volt külföldön is. Courts váltása sokkolta az ittenieket, mert a magyar bajnokságot nem ismerjük. Arra számítottak a szurkolók, hogy magára vonja a figyelmet, Angliából figyelték is, de a szokatlan választás mindenkit meglepett
– avatott be minket Smith, aki azt is hozzátette, horvát és angol csapatok érdeklődéséről is hallani lehetett már korábban.
A Honvédnál a közelmúltban távozott három saját nevelésű játékos Baráth Botond, Nagy Gergő és Májer Milán személyében, de rajtuk kívül is további öt játékost elhajtott a vezetőség. Courtsnak így aztán teljesen új csapatot kell majd építenie. Aidan Smith szerint a beilleszkedéssel nem lesz gondja.
„A skót bajnokságban szintén 12 csapat szerepel, és olyan mélyről is visszahozta a Dundee Unitedet, amikor a saját drukkerei fütyülték ki a játékosokat. Tam Courts – aki maga is hátvéd volt – az első és legfontosabb lépéseként a védekezést szervezte meg. Egy ilyen ligában egyébként is fontos, hogy ne kapj túl sok gólt, mert néhány vereséggel könnyű hátrébb csúszni a tabellán. Benjamin Siegrist remekül védett (az FBREF statisztikái szerint 101-szer hárított, amivel az ötödik legjobb védéshatékonyságot érte el a ligában), és elképesztő nehéz volt feltörni a Dundee United védelmét.
Támadásban főleg kontrákra építettek, de valahogy mindig feltalálták magukat a kapu előtt, és kicsikarták a jó eredményeket”
– mondta Aidan Smith a Courts-féle Dundee taktikájáról.
A skót edző esetében érdemes megjegyezni, hogy nem csak a korábban említett Shankland elvesztését kellett megoldania, hanem a januárban eladott Jeando Fuchs kiválását is. A kétszeres kameruni középpályás alappillére volt a Dundee-nak, ezért komoly érvágásnak számított a kiesése. Nem esett kétségbe a vezetőedző, átszervezte a csapatát, és a korábban alkalmazott 4-3-3 helyett 3-5-2-es rendszerben folytatta, amit korábban csak a Ligakupában használt. Ez a gyors alkalmazkodóképesség a Honvédnál is kapóra jön majd, ráadásul az akadémiai növendékek beépítését is biztosan üdvözlik majd a kispesti szimpatizánsok. Smith szerint azonban kockáztatnak a kispestiek az új edző kinevezésével.
„Gyorsan alkalmazkodik, megtalálja azokat a játékosokat, akik betömik a védelemben található lyukakat. Nagyon bátran használt saját nevelésű fiatalokat, Budapesten is erre lehet számítani. A Honvéd azonban egyértelműen kockáztat, mivel Courts csak egyetlen jó szezont tudhat a háta mögött. Biztosan lesznek olyan skótok, akik érdeklődve várják, mire jut Kispesten.”