Február közepén a Tottenham egymást követő harmadik bajnokiját veszítette el, a Chelsea és a Southampton után a Wolves is megverte Antonio Conte csapatát. Ezt követően fakadt ki a tavaly még az Internazionalét olasz bajnoki címig vezető szakember:
Győztes mentalitást nem lehet pénzért venni. Nálam ez annyit tesz, hogy ha játszom, akkor ölni is képes vagyok. Ez a hozzáállás jelenti a különbséget a párharcokban, ezzel tud egyik csapat a másik fölé nőni. Ezt persze nem egyszerű elsajátítani, ezen dolgozunk, de ez egy hosszabb folyamat
– magyarázta akkor Conte, aki azt is megjegyezte, hogy vannak játékosok, akik hamar megértették, mit vár el tőlük, másoknak ez több időbe telik.
A Spurs menedzsere a jelek szerint megtalálta a módszert, hogyan adja át a rá jellemző, mindent elsöprő győzni akarást labdarúgóinak, az azóta lejátszott kilenc Premier League-mérkőzéséből ugyanis hetet nyert meg csapata (verte a Manchester Cityt is), míg a legutóbbi négy bajnoki mérlege 12 pont, 14-2-es gólkülönbség. Múlt hétvégén az Aston Villát győzte le 4-0-ra a Tottenham úgy, hogy bár a hazaiak minőségibb helyzeteket dolgoztak ki, viszont a vendégek sokkal hatékonyabbak voltak elsősorban a triplázó Szon Hungminnak, valamint állandó tettestársának, a két gólpasszt is jegyző Harry Kane-nek köszönhetően. Többen kiemelkedően játszottak a Spursben, van akit azonban külön ki kell emelni, ő a télen a Juventustól kölcsönvett Dejan Kulusevski, akivel az előbb említett kettős már egy gyilkos támadótrióvá nőtte ki magát.
A svéd találata az Aston Villa ellen:
A focis közhelyek szerint egy külföldi fiatalnak nehéz dolga van Olaszországban, de ha még igaz is lenne ez az állítás, az északmacedón származású svéd szélső rácáfolt erre. Már 16 évesen az Atalanta akadémiájára került, játszott az olasz utánpótlás-bajnokságokban, majd bemutatkozott a bergamói felnőttcsapatban, megfordult a Parmánál kölcsönben, majd utóbbihoz küldte el még egy szezonra a Juve, miután 35 millió euróért leigazolta. 39 olasz élvonalbeli bajnokival a lábában érkezett meg aztán első szezonjára Torinóba, előtte még ráadásul a Serie A legjobb fiatal játékosának is megválasztották, miután 2019-2020-as idényben összesen tíz találatot termelt a Parmában és segített a klubnak az élvonalban maradnia.
Persze nem érkezett könnyű helyre, a Juventus stadionja felett egyre gyűltek a viharfelhők a 2017-ben elveszített Bajnokok Ligája-döntőt követően, a halmozódó problémákat pedig ugyan a hazai mezőnyben sikerült még három évig leplezni bajnoki címekkel, 2021-re, valós riválisok mellett azonban már szétesett a csapat, amely a Cristiano Ronaldo-projekt utolsó évében csak a negyedik lett a bajnokságban, épphogy odaért a BL-indulásra.
Kulusevksi szempontjából külön tragédia volt, hogy az őt kinéző Maurizio Sarrit már felállították a kispadról, mire ő ténylegesen megérkezett pármai vendégjátéka után. A cigi- és kávéfüggő edzőt váltó klublegenda, Andrea Pirlo bízott a svédben, 47 mérkőzésen léptette pályára, többnyire kezdőként, igaz, a helyét nem sikerült megtalálni, majd egyre hátrébb csúszott a támadók rangsorában. Hét-hét gólja és gólpassza láttán nem is kerekedik el senki szeme, de az Olasz Kupa-döntőben betalált, volt mellé még egy asszisztja is, így vezette 2-1-es sikerre a Juvét.
2021 nyarán aztán új időszak köszöntött be a klubnál: távozott a sportigazgató, Pirlót sem marasztalták, Ronaldót eladták a Manchester Unitednek. Visszatért a kispadra a korábbi sikeredző, Massimiliano Allegri, akinél Kulusevski már csak kispadról beszálló plusz lendületnek számított. 20 bajnokin mindössze ötször volt kezdő a szezon első felében, míg többször is csak 10-20 percet kapott a meccsek végén. Így talán nem is annyira meglepő, hogy mindössze két gól és három gólpassz volt a mérlege minden sorozatot figyelembe véve, majd amikor érkezett Dusan Vlahovic egyértelművé vált, hogy mennie kell. Így került képbe a Tottenham.
El lehet képzelni, mennyire pozitív váltás ez egy játékos életében, aki még csak 21 éves, bizalomra és minél több játéklehetőségre van leginkább szüksége. Két hónap és tizenegy bajnoki alatt több játékperc került a lábába (900), mint a Juventusnál nyártól január végéig (877).
„Kemény volt. Akkor kell igazán erősnek lenned, amikor a dolgok nem épp úgy mennek, ahogy azt szeretnéd, vagy épp nincs ráhatásod a történésekre. Elég frusztráló, ha valamit nagyon szeretnél, de nem tudod azt megmutatni. Tudtam, hogy váltanom kell” – mesélt a torinói őszéről már Angliában, majd hozzátette, a Tottenhamnél úgy jutott friss levegőhöz, hogy sokkal jobban engedik kiteljesedni, az sem baj, ha időnként hibázik, így nem érez magán akkora nyomást. „Ha fejben egyben vagy, általában jól is focizol”.
A környezetváltás és a Conte-futball bejött, Kulusevskiről sugárzik az önbizalom. Hatékonyabb a kapu előtt, mint Olaszországban (a szezon első felében 2,27 xG-re egy gól jutott, Angliában ez a szám 1,57 várható gólra három találat), több beadással próbálkozik és pontosabb is (Londonban meccsenként 2,3 ívelés és 39,1 százalékos találattal), ugyan kevesebb cselbe bonyolódik bele, de a hatékonysága 43 százalékról 63 százalékra nőtt, miközben átlagosan bő hét passzal kap többet mérkőzésenként, mint a Juvénál. És még lehet sorolni a csodásabbnál csodásabb statisztikákat Kulusevskiről:
- a Premier League-ben egyetlen egy játékos sem adott több gólpasszt (hatot), mint a svéd, mióta a bajnokságba érkezett.
- 2022-ben csak Harry Kane (tizenöt) és Szon Hungmin (tizenhárom) vállalt szerepet több angol bajnoki gólban Kulusevskinél (kilenc).
- Tizenegy mérkőzésen három találata és hat asszisztja volt, 93,5 percenként gólhoz segíti a Tottenhamet.
- A szélső Eden Hazard óta az első U21-es játékos, aki az első tíz angliai fellépésen eljutott legalább öt gólpasszig. A belga erre még 2012-ben volt képes.
A 85 millió euróért igazolt Jadon Sancho eddig három-három gólt és gólpasszt hozott össze a Manchester Unitednek a PL-ben, a 113 millióba került Romelu Lukakunak öt találata mellett egy asszisztja van a Chelsea-ben. Az angol élvonalban február 9-én bemutatkozó Kulusevski már túlszárnyalta őket.
Őszintén, egy óriási tehetségről beszélünk, akinek a fiatal kora ellenére a válogatottal már komoly tapasztalata van, és eltöltött másfél évet a Juventusnál is, tudja, mi az a nyomás. Bármikor berobbanhat még. Látom rajta az intenzitást, az akaratot, az elhivatottságot. Az a típusú játékos, aki minden edzésen jobbá akar válni, hogy egy napon odakerüljön a legjobbak közé. Én, mint az edzője, pedig segíteni akarom ebben
– mondta a svédről Conte.
A Tottenham szezonja tragikusan indult, amikor az olaszt kinevezték, akkor csak a nyolcadik helyen állt a bajnokságban. Most a negyedik a szezonhajrába érve, a statisztikákkal foglalkozó FiveThirtyEight számításai szerint 65 százalék esélye van megtartani a BL-induláshoz szükséges pozíciót. Ebben egyre nagyobb szerepe van Dejan Kulusevskinek is, úgyhogy nem lesz nagy meglepetés, amikor bejelentik Londonban, hogy végleg megszerezték a Juventustól.