Foci sport24

Olasz futball: újrakezdés újra?

Alberto PIZZOLI / AFP
A négyszeres győztes Olaszország egymás után második alkalommal maradt le a futball-világbajnokságról, miután elbukta az Észak-Macedónia elleni pótselejtezőt. Kiss Tibor Noé szurkolói reakciója.

Emlékszik még valaki a 2014-es vébén játszott Olaszország–Anglia meccsre? Én igen, Pirlo átlépte, Marchisio ellőtte – ez volt az első gól, végül 2-1 „ide”. Hogy ez miért érdekes most? Mert Olaszország 2006-os vb-aranyérme óta ez az egyetlen világbajnoki meccs, amelyen az olasz válogatott győzött. A macedónok elleni vb-pótselejtezős vereség után eldőlt: két évtized telik el úgy, hogy Olaszország egy árva győztes meccset számlál.

Mert csütörtökön a palermói Renzo Barberában: Olaszország–Észak-Macedónia 0-1. Gólszerző: Trajkovszki a 92. percben. Lövések száma: 32-4. A szögleteké 16-0. Ezek a tények.

Az olaszok vb-szereplése 1982 és 2014 között. 1982: 1. hely, 1986: csoportkör, 1990: 3. hely, 1994: 2. hely, 1998: negyeddöntő, 2002: nyolcaddöntő, 2006: 1. hely, 2010: csoportkör, 2014: csoportkör.

Siralmas és sokkoló este volt, baljós előjelek sokaságával. A meccsen is volt egynéhány. Amikor Méhes Gábor kommentátor felsorolta, hogy a tizenvalahány palermói meccs közül az olaszok csak egyet veszítettek el: a horvátokkal szemben valamikor a kilencvenes években. Rögtön eszembe jutottak a kelet-európai mumusok, a „szovjet/oroszok” (1988 és 1992), a csehek (1996), a horvátok (2002), a szlovákok (2010), de a kezdő sípszó pillanatában az még csak rossz viccnek tűnt, hogy ez a lista nemsokára Észak-Macedóniával bővül. Aztán jött Berardi, aki az üres kapuba sem volt képes berúgni a labdát, helyette valami egészen gyatra gurítással próbálkozott.

Berardi ziccere. Ebből sem lett gól… (képernyőfelvétel)

Majd a meccs végén Miovszki arca, ahogy beáll – fiatal, magas, eltökélt gyerek az MTK-ból. Pár perccel később ő csúsztatta tovább a labdát Trajkovszkinak. Már a lövés pillanatában látszott, hogy gól lesz. Egy másodperc se volt, mégis óráknak tűnt, Donnarumma így sem ért oda.