Tavaly a szezon első négy fordulója után a AS Saint-Étienne vezette a francia bajnokságot.
Az azt követő 10 fordulóban viszont képtelenek voltak nyerni, pocsék sorozatot futottak, aztán megkapaszkodtak, néhány elszórt győzelem és hektikus eredmény után végül a 11. helyen futottak be.
Idén azonban mintha megnyílt volna alattuk a talaj. A bajnokság harmadánál még egyetlen győzelmet sem húztak be és a csapat körül egyre hangosabban szólnak a vészharangok. Claude Puel, a Zöldek vezetőedzője még kitart.
Beszéljünk a jövőmről? Remek. Önök tudnak valamit?
– kérdezett vissza Puel egy sajtótájékoztató után arról, amikor a helyzetéről faggatták. „Még 30 meccsünk van hátra és most egy maratonra készülünk, ami ahhoz kell, hogy elinduljunk felfelé.” Az azt követő hétvégén 5-1-re kikaptak a Strasbourgtól.
Pedig a szezon előtt némi optimizmus is lógott a levegőben. Tavasszal tisztességes eredménnyel zárták a bajnokságot, és úgy tűnt, a megbicsaklás után végre peckesen járnak. A haladó statisztikák alapján azt lehetett gondolni, hogy a klub ott van, ahol lennie kell: a középmezőny kellős közepén, vagy ahogy franciául hívják, a „ventre mou”-ban, a has/derék tájékán.
A vezetőség is elégedetten nyugtázhatta az eredményeket. Két évvel korábban megléptek egy komoly stratégiai váltást: a rövid távra, drágán szerződtetett tapasztalt labdarúgókat (Mathieu Debuchy, Yohan Cabaye, Yann M’Vila) kisöpörték, helyüket vagy az akadémiáról előléptetett fiatalokkal vagy az alsóbb osztályokból kifogott tehetségekkel töltötték fel. A fiatalításnak pénzügyi oka volt: a televíziós jogok válsága, majd a koronavírus-járvány komoly lyukakat ütöttek a trezorban.
- A 23 éves csapatkapitány, Mahdi Camara már most elengedhetetlen eleme a középpályának és hamarosan egy top európai bajnokságban fog feltűnni.
- Yvan Neyout a Braga B csapatától halászták el és szépen be is beépült, a Zöldeknél töltött ideje alatt kameruni válogatott lett.
- A 23 éves jobbhátvéd Yvann Macont sokáig ígéretesnek tűnt, ám egy komoly sérülés miatt még nehezen pörgött vissza az élvonal ritmusába.
- Két tinédzser is egyre többször kap játéklehetőséget: Saidou Sow a védelem egyik fontos tagja lehet a jövőben, Lucas Gourna-Douath pedig a középpályán jelent potenciált.
- A csapat fiatal csillaga, a 19 éves Adil Aouchiche a francia korosztályos csapatokban is feltűnt és várhatóan utolsó évét tölti a bányászvárosban.
A Sainté egyik legpiacképesebb játékosa a parádés nevű, angol édesapával és francia édesanyjával rendelkező Etienne Greene, aki profilra olyan, mintha egy olyan korszakból csöppent volna ide, amikor a kapusok közül még kitűnhetett egy Iker Casillas. Greene az elit kapusokhoz képest kevésbé atletikus, viszont átlagon felüliek a reflexei. Az angol válogatott radarján is feltűnt és idővel egyre magasabbra juthat a kapusok rangsorában.
Persze a Saint-Étienne-t nemcsak fiatalok alkotják: néhány idősebb játékos jelenléte biztosítja a kereten belüli kötőerőt. A 30 éves Timothé Kolodziejczak egy nemzetközi elitet megjárt játékos, Wahbi Khazri megfordult a Rennes-ben és a Bordeaux-ban is, és Denis Bouangáról is egy időben úgy tűnt, hogy fényesebb irányt fog venni a karrierje. A veteránnak számító Romain Hamouma már annyiszor vette fel a pillanatnyi megmentő ruháját, hogy már alapelvárás lett felé a szerep.
A csapat viszont most több sebből vérzik. Legnagyobb gondjuk a gólaszály: a második legkevesebb gólt lőtték idén úgy, hogy az elvárt gólokat tekintve a középmezőnyhöz tartoznának. Az egyetlen veszélyforrást az ékcsatár Khazri jelenti, viszont döbbenetesen sok helyzetet pazarol el – eddigi 6 góljából 3-at tizenegyesből szerzett. A tunéziai még így is közönségkedvenc a szurkolók körében, mert csapatemberként küzd, gürizik és harap, viszont a korral egyre statikusabbá vált a játéka.
Sokat elárul a csapat formájáról, hogy a Saint-Étienne védekezése úgy pocsék, hogy közben a kapusa az egyik legjobb a bajnokságban: 18,3 várható bekapott gólra 25-öt nyeltek be ténylegesen, miközben a kapuban a bajnokság 3. legjobb teljesítményét hozza le Etienne Green.
Claude Puelt, a Saint-Étienne vezetőedzőjét az angliai kitérői óta (Southampton, Leicester) sokan sótlannak és avíttnak írják le, amiért csapataiból nem tudott közönségcsalogató játékot kihozni, ennek ellenére Franciaországban komoly múltú szakembernek számít. A Monacóval 2000-ben bajnokságot nyert, a Lyonnal Bajnokok Ligája-elődöntőt játszott és a Nizzából is top 4-es csapatot faragott még évekkel ezelőtt. Első Saint-Étienne-i évében a Francia Kupa döntőjéig is eljutott és úgy tűnt, ő a megfelelő ember, ha fiatalokból kell egy projekt köré verbuválni csapatot. Aztán ahogy az eredmények rosszra fordultak, Puel is egyre frusztráltabb lett.
Yann M’Vila azt mondta Puelről, hogy „jó edző, de rossz a modora. Mindenkinek úgy kell tennie, ahogy ő szeretné, különben ellened fordul. Nem áll közel a játékosokhoz. Van, hogy nem áll szóba veled.” Puel valóságos hidegháborút folytatott a Sainté korábbi kapusával, Stéphane Ruffier-vel, akit túl megosztó személyiségnek tartott és akinek a teljesítményével sem volt elégedett. Ruffier szerződését aztán a vezetőség egyoldalúan megszüntette, a felek azóta is pereskednek, Ruffier 5 millió euróért perelte a klubot.
A Saint-Étienne most a senki földjén tántorog. A stratégiaváltás megrekedt, az eredmények nem jönnek és egyre többen legyeskednek a klub körül a potenciális új felvásárlók. Legutóbb még úgy tűnt, hogy a kambodzsai koronaherceg unokaöccse, Norodom Ravichak fog ajánlatot tenni, mindezt olyan kapcsolati úton keresztül, ahol a szálak PSG tulajdonos Nasszer al-Khelaifi holdudvaráig vezetnek. Egy időben felmerült, hogy egy szaúdi befektető is beszállna, de szóba került egy francia üzletember és egy amerikai befektetési alap is.
Ha a Saint-Étienne kiesne az élvonalból, annak beláthatatlan következményei lennének. Az eladósodottság mellett hatalmas csapás lenne további bevételektől elesni, ez a félelmük vezethetett oda is, hogy Claude Puelt egyelőre nem rúgták még ki: megállapodása szerint 4 millió eurós kártérítést kellene kapnia ha a vezetőség egyoldalúan szerződést bontana. A szurkolók mindenesetre torkig vannak a tétlenséggel: hetente tartanak újabb tüntetéseket, ahol ultimátumokat fogalmaznak meg Claude Puel irányába.