Három forduló után a Liverpool három győzelemmel, hét rúgott és nulla kapott góllal áll a második helyen a Premier League-ben. Arne Slot csapata eddig nagyon meggyőző teljesítményt nyújt, és egyelőre nyoma sincs visszaesésnek a Jürgen Klopp-érához képest. A jó szereplésben Szoboszlai Dominiknak is kulcsszerepe van, aki eddig minden játékpercet a pályán töltött, és legutóbb a Manchester United elleni bajnokin az első gólpasszát is kiosztotta.
Slottal és az ő korábbi csapatának, a Feyenoordnak a stílusával akkor foglalkoztunk, amikor már az egész nemzetközi sportsajtó kész tényként kezelte, hogy a 45 éves holland váltja Kloppot a Liverpool kispadján. Akkor azt a következtetést vontuk le, hogy a klub profilba illő edzőt talált, aki bizonyos elemekben még akár javíthat is a csapat játékán. Az egyik ilyen aspektus a hosszabb, kontrolláltabb labdabirtoklási fázis volt, amiben ugyan Klopp is rengeteget fejlődött az évek alatt, de Slot új lehetőségeket kínál. A másik dolog a letámadás újraszervezése, lehetőleg ugyanolyan intenzitással és hatékonysággal, ahogy a Feyenoord csinálta.
Az eddig lejátszott bajnokikon a Liverpool átlagos PPDA-ja 8,95 volt – ami intenzív letámadást jelent –, vagyis ennyi passzt engedett az ellenfeleknek, mielőtt valamilyen védekező akcióval megszakította volna a labdajáratásukat. A hét góljából négyet ráadásul közvetlenül az ellenfél térfelén megszerzett labda után lőtt, azaz a csapat letámadása nemcsak intenzív, de egyelőre rendkívül hatékony is. Mindezt úgy sikerült elérni, hogy a meccs kontrollját a Pool alig engedte ki a kezéből:
- az Ipswich ellen 67,
- a Brentford ellen 72,
- a Manchester United ellen 49 százalék volt a Liverpool field tiltje.
Ez egy viszonylag új mutató a fociban, nagyon hasonló a labdabirtokláshoz, de pontosabb képet ad a csapatok dominanciájáról. A field tilt a csapatok támadóharmadban történt passzait veszi alapul, és ezt osztja el az aggregált számmal. (Példa: a Liverpool–Brentford bajnokin a hazaiaknak 154, a vendégeknek 61 passzuk volt a támadóharmadban. Ez összesen 215 passzt jelent. 154÷215=72.)
A Manchester United ellen ugyan csak 49 százalék volt a Liverpool field tiltje, de egyrészt ez egy idegenbeli rangadó volt, másrészt kifizetődött a direktebb játék, hiszen Slot csapata mindhárom gólját egy magasan megszerzett labda után lőtte.
A magyar középpályás már tavaly is a csapat egyik meghatározó játékosa volt, de többször hátráltatták sérülések, a szezon vége felé pedig egyre kevesebb lehetőséget kapott Klopptól. Ennek ellenére három góllal és két gólpasszal zárta a 2023–24-es Premier League-szezont. Slot érkezése viszont neki is jót tett, és ahogy azt a bevezetőben említettük, eddig az összes elérhető játékpercet a pályán töltötte. A Liverpool középpályásai már többféle szerepkörben megfordultak idén, de szinte mindig Szoboszlai játszott legelőrébb közülük.
Teljesen szituációfüggő a játékom, van, hogy elől maradok, van, hogy visszalépek. Támadásban talán többet van nálam a labda, de labda nélkül ugyanaz a dolgom, mint az előző szezonban
– mondta Szoboszlai a klub hivatalos honlapjának.
Szoboszlai labdaérintéseinek zónánkénti megoszlása jól alátámasztja a játékos szavait. Sokkal többet van játékban az ellenfél térfelén, ott is különösen a jobb oldalt, ahol Trent Alexander-Arnolddal és Mohamed Szalah-val gyakran alakítanak ki létszámfölényes szituációkat. Emellett az is látszik, hogy a Liverpool középpályásai rendszeresen váltogatják a helyüket, nincsenek fix pozícióik a pályán. Szintén megerősíti Szoboszlai támadó szerepkörét, hogy a labdaérintéseinek hét százaléka a tizenhatos előtti 14-es zónában történt, ami a tízesek felségterülete.
Slot nagy rajongója ennek a zónának, a Feyenoordnál külön kérte a játékosaitól, hogy a lehető legnagyobb létszámban legyenek jelen a pályának ezen részén.
A Feyenoord tavaly a támadásainak 32 százalékát középen vezette, amivel első volt az Eredivisie mezőnyében ebben a tekintetben.
Azzal, hogy előrébb játszik és többet vállal a labdával, Szoboszlainak a helyzetek kialakításában is nagyobb szerepe van. A 23 éves középpályásnak már a Lipcsében is az utolsó passzok voltak az erősségei, és a 2021–22-es szezon óta minden évben volt legalább két kulcspassza meccsenként. A mostani idényben is már nyolc ilyen típusú átadásnál jár, ami a legtöbb csapaton belül – ilyenkor persze hozzá kell tenni, hogy Szoboszlai az összes meccset végigjátszotta, tehát nem meglepő, hogy összesítésben vezet, de ez aligha von le bármit az érdemeiből. A nyolc kulcspasszból egyet váltottak gólra a társak; Szalah a Manchester United elleni harmadik gólt szerezte Szoboszlai kiugratásából.
Szoboszlai a nyilatkozatában azt is mondta, hogy labda nélkül ugyanaz a dolga, mint tavaly volt. A védekezést már Klopp is megkövetelte tőle, és Slot sem vár el kevesebbet.
Most megint lehetne azzal jönni, hogy mindhárom bajnokin végig a pályán volt, de ugyanez igaz Alexis Mac Allisterre is, Ryan Gravenberch pedig csak egy perccel játszott kevesebbet nála – mégis mindketten mögötte vannak a listán. Szoboszlainak főleg a letámadásban van fontos szerepe, nem véletlen, hogy a labdaszerzéseinek többsége (10) az ellenfél térfelén történt.
A Brentford elleni második gól tökéletesen összefoglalja Szoboszlai letámadásban betöltött szerepét.
A meccs 70. percében Szoboszlai egy lepattanó szabad labdáért harcol Fábio Carvalhóval a Brentford térfelén. A magyar játékos jól fedezi a labdát, távol tartja tőle ellenfelét, majd a szemből jövő Mac Allisternek passzol.
Mac Allister egyből a szabadon lévő Luis Díazt választja, aki ezután Szalah-t ugratja ki. Az egyiptomi előbb átveszi a labdát, majd ballal belövi a liverpooliak második gólját.
Az egész szituáció Szoboszlai labdaszerzésével kezdődött, és mindössze néhány másodpercig tartott, míg Szalah belőtte a gólt. A helyzet jól szemlélteti, hogy Slot Liverpoolja milyen gyorsan játssza le ezeket az átmeneteket – a Manchester United ellen mindhárom gól ugyanígy esett –, és hogy Szoboszlai védőmunkájának milyen fontos szerepe van. Ez a jelenet persze egy konkrét labdás esemény volt Szoboszlai részéről, de labda nélkül is sokat hozzátesz a csapat letámadásához. Az eddigi meccseken többször előfordult, hogy a Liverpool 4–2–4-es formációban támadott le, ahol Szoboszlai és Diogo Jota a pálya közepén lévő passzsávokat védte, míg a két szélső az oldalvonal mellett próbálta hibára kényszeríteni az ellenfelet.
Szoboszlai tehát ugyanúgy használható védekezésben, mint labdabirtoklási fázisban, amikor cserélgetni kell a pozíciókat és felállt fal ellen kell helyzeteket kidolgozni. A cikkben szereplő adatok és meccsjelenetek azt bizonyítják, hogy
Ha a sérülések elkerülik, akkor idén már egyértelműen a Liverpool kulcsjátékosa lehet, és az új, támadóbb szerepköréből fakadóan várhatóan a góljainak és a gólpasszainak a száma is nőni fog.
A szerző Kovács Gábor, a Ferencváros adatelemzője.