23 éves korára Phil Foden mindent elért a City futballistájaként: ötszörös Premier League-bajnok, többszörös FA-kupa és Ligakupa-győztes, emellett megnyerte a Bajnokok Ligáját, az Európai Szuperkupát és a klubvilágbajnokságot is. Az U17-es angol válogatottal 2017-ben világbajnoki címet ünnepelt, 2021-ben pedig a nagyokkal második lett az Európa-bajnokságon. Foden már az új angol akadémia program, az Elite Player Performance Plan (EPPP) terméke és talán legjobb prototípusa.
A játékos 2017. november 21-én mutatkozott be a City felnőtt csapatában egy Feyenoord elleni BL-meccsen. Tizenhét évesen és 192 naposan ő lett a legfiatalabb angol, aki valaha pályára lépett a sorozatban. Néhány hónappal később már az Arsenal elleni győztes Ligakupa-döntőn játszott, majd legfiatalabb játékosként átvette a Premier League megnyeréséért járó aranyérmet.
Ő a legtehetségesebb játékos, akit valaha láttam
– mondta róla Pep Guardiola, akinek addigra jó néhány világklasszis megfordult a keze alatt. Foden tudásához sohasem fért kétség, de az áttörés nem igazán akart eljönni. Talán amiatt, mert a világ legjobb csapatában, a világ legjobb játékosai mellett játszott, de nem tudta kiharcolni a helyét a City kezdőjében. Az évek alatt David Silva, Leroy Sané, Sergio Agüero, Raheem Sterling és Gabriel Jesús is elhagyta a csapatot, de még az ő távozásuk sem nyitotta meg az utat Foden számára.
Bajnoki játékpercei így alakultak a Premier League-ben:
- 2017/2018: 49
- 2018/2019: 335
- 2019/2020: 901
- 2020/2021: 1616
- 2021/2022: 2128
- 2022/2023: 1842
Noha szezonról szezonra egyre több lehetőséget kapott, a legjobb évében is (2021/2022) csak az elérhető játékpercek 62,2 százalékán játszott. A 2022/2023-as BL-idényben – amikor a City megnyerte a sorozatot – Foden 384 percet töltött a pályán. Csak összehasonlításképp: Joao Cancelo – aki 2023 januárjában a Bayern Münchenhez igazolt – csak nyolc perccel játszott kevesebbet a sorozatban a City játékosaként.
Leggyakrabban a bal szélen játszott, de mivel bal lábas, innen nem tudott igazán veszélyes lenni a kapura. A gólok és gólpasszok terén nem teljesített rosszul, de nagyon az oldalvonal mellé korlátozódott a játéka, emiatt Guardiola csak ritkán adott neki esélyt kezdőként. Mostanra viszont úgy tűnik, hogy a katalán edző megtalálta Foden helyét – a jobb oldalon. A 23 éves támadó az idei Premier League-szezonban az elérhető játékpercek 85 százalékán játszott, amivel a második legfoglalkoztatottabb futballista a City keretében Julián Álvarez után. Foden 31 meccsen lépett eddig pályára, ebből 29-szer ráadásul kezdőként.
Foden láthatóan jól érzi magát a jobb oldalon. Tükörszélsőként – a bal lába felé cselezve – sokkal nagyobb szabadsága van, és könnyebben is kerül lövőhelyzetbe, vagy alakít ki gólhelyzetet a csapattársai számára. Az idei szezonban átlagosan 3,32 lövése van 90 percre vetítve, ami a legtöbb az elmúlt három idény viszonylatában, kulcspasszból pedig 2,29-et oszt ki 90 percenként, amire még nem volt példa a karrierjében.
Az alábbi ábrán azok a játékosok vannak feltüntetve, akiknek volt már legalább tíz kapura lövésük a tizenhatoson kívülről az idei szezonban. A vízszintes tengely mutatja a próbálkozások számát, míg a függőleges a lövések összesített xGOT-értékét. Az xGOT-ról már többször írtunk korábbi elemzésekben: a lényeg, hogy ez a mutató az xG-vel ellentétben nem a pozíciója alapján minősíti a lövéseket, hanem a szerint, hogy a kapu mely pontjára tartanak. Minél jobban van helyezve egy lövés, annál nagyobb az xGOT-értéke. Jól látszik, hogy Foden mind darabra, mind minőségre kiemelkedik a mezőnyből; eddig 41-szer próbálkozott a tizenhatoson kívülről, a lövéseinek xGOT-értéke pedig 2,97, aminél csak Bruno Fernandes teljesített jobban (4,02). Tény, hogy több lövésből jobb xGOT-értéket lehet elérni, de például Szoboszlai Dominik (43), Cole Palmer (42) és Ross Barkley (42) Foden előtt van a lövések számát tekintve, xGOT-értékben mégis jobb a City támadója. Foden tehát nemcsak, hogy bátran próbálkozik messziről, de nagyon pontos is.
Ez nemcsak a távoli lövéseknél figyelhető meg. Foden kapura lövési hatékonysága 43 százalék, ami kimondottan jónak számít. A 93 próbálkozása közül 40 találta el a kaput, ebből szerzett tizenhat gólt. A 40 kapura tartó lövést 6,5-ös xG-ből adta le, a lövések xGOT-értéke viszont magas, 13,9. Ahogy az alábbi ábrán is látszik, Foden nagyon jól lövi az alsó sarkokat, a tizenhat góljából tizenkettőt vagy a jobb-, vagy a bal alsóba rúgott be. Mindegyik precíz, jól helyezett, a kapus szempontjából nehezen védhető lövés volt. Foden gól-xG mutatója is +6,7 az idényben, ami ligaszinten a legjobbnak számít, vagyis a helyzetei minőségéhez képest ő rúgta a legtöbb gólt.
Foden teljesítményére jó hatással van, hogy nagyobb bizalmat kap.
Ezzel a csapaton belüli kanadai táblázaton a második helyen áll Erling Haaland mögött, aki 20 gólt lőtt és öt gólpasszt adott. Kapura lövések tekintetében szintén második csapaton belül (94), ahogy a lövést eredményező akciók számban (125), a kulcspasszokban (64) és a cselekben is (94). xG-ben (9,3) és progresszív labdavezetésekben (88) harmadik, xA-ban (6,2) viszont ő vezet. Foden tehát a játék több elemében is nagyon magas szinten teljesít, amivel abszolút meghatározó és nélkülözhetetlen tagja lett a csapatnak erre az idényre.
A kérdés ezek után már csak az, hogy mi lesz Fodennel az angol válogatottban. Ahhoz kétség sem férhet, hogy ott van Anglia tizenegy legjobb játékosa között, sőt,
Foden korábban a válogatott kezdőjében sem nagyon tudta kiharcolni a helyét, de az idei teljesítménye miatt Gareth Southgate szövetségi kapitány is egyre több lehetőséget ad neki, és valószínűleg a nyári Európa-bajnokságon sem fogja őt kihagyni a csapatból. Southgate a bal szélen és középen is többször kipróbálta a City támadóját, de úgy tűnik, hogy a válogatottban is a jobb oldalon lesz a legjobb helyen.
Ma jobbszélsőként játszottam, de megvolt az a szabadságom, hogy befelé húzzak a pálya középső területei felé, és nagyon élveztem. Remélem, hogy többször játszhatok majd ott a jövőben
– mondta Foden a Skócia ellen 3–1-re megnyert felkészülési meccsen, ahol gólt is szerzett. Bár minden adottsága megvan ahhoz, hogy a pálya közepén játsszon – és valószínűleg sokat is fog oda bemozogni a jobb oldalról –, nehéz azt elképzelni, hogy nem Jude Bellingham szerepel ott az Európa-bajnokságon. A Cityben nyújtott teljesítményét látva amúgy is nagyobb veszélyt jelent, ha tükörszélsőként játszik. Éppen ezért Southgate az utóbbi meccseken már itt próbálgatta Fodent, akinek azonban a válogatottban még nem jönnek úgy a gólok és gólpasszok, mint a Cityben. Ezen a téren mindenképpen fejlődnie kell.
Fodenről már a feltűnése pillanatában tudta mindenki, hogy klasszis futballista lesz. Talán emiatt is várták sokan, hogy hamar a City meghatározó emberévé válik, Guardiola azonban évről-évre építette fel az angol tehetséget. A teljesítményével sohasem volt gond, de az idei szezonban egyértelműen szintet lépett, és most már kijelenthető, hogy ő a City (egyik) legfontosabb játékosa. És valószínűleg így lesz ez az angol válogatottban is a nyári Európa-bajnokságon.
A szerző Kovács Gábor, a Ferencváros adatelemzője.