Évekig tartott, de végre elkészült Guardiola mesterműve

Phil Foden tehetségéhez sohasem fért kétség, sokáig mégsem tudott igazán meghatározó tagja lenni a Manchester Citynek. Idén azonban minden korábbinál több lehetőséget kap Pep Guardiolától, ez pedig a teljesítményére és a csapaton belüli szerepére is pozitív hatással van.

23 éves korára Phil Foden mindent elért a City futballistájaként: ötszörös Premier League-bajnok, többszörös FA-kupa és Ligakupa-győztes, emellett megnyerte a Bajnokok Ligáját, az Európai Szuperkupát és a klubvilágbajnokságot is. Az U17-es angol válogatottal 2017-ben világbajnoki címet ünnepelt, 2021-ben pedig a nagyokkal második lett az Európa-bajnokságon. Foden már az új angol akadémia program, az Elite Player Performance Plan (EPPP) terméke és talán legjobb prototípusa.

A játékos 2017. november 21-én mutatkozott be a City felnőtt csapatában egy Feyenoord elleni BL-meccsen. Tizenhét évesen és 192 naposan ő lett a legfiatalabb angol, aki valaha pályára lépett a sorozatban. Néhány hónappal később már az Arsenal elleni győztes Ligakupa-döntőn játszott, majd legfiatalabb játékosként átvette a Premier League megnyeréséért járó aranyérmet.

Ő a legtehetségesebb játékos, akit valaha láttam

– mondta róla Pep Guardiola, akinek addigra jó néhány világklasszis megfordult a keze alatt. Foden tudásához sohasem fért kétség, de az áttörés nem igazán akart eljönni. Talán amiatt, mert a világ legjobb csapatában, a világ legjobb játékosai mellett játszott, de nem tudta kiharcolni a helyét a City kezdőjében. Az évek alatt David Silva, Leroy Sané, Sergio Agüero, Raheem Sterling és Gabriel Jesús is elhagyta a csapatot, de még az ő távozásuk sem nyitotta meg az utat Foden számára.

Bajnoki játékpercei így alakultak a Premier League-ben:

Noha szezonról szezonra egyre több lehetőséget kapott, a legjobb évében is (2021/2022) csak az elérhető játékpercek 62,2 százalékán játszott. A 2022/2023-as BL-idényben – amikor a City megnyerte a sorozatot – Foden 384 percet töltött a pályán. Csak összehasonlításképp: Joao Cancelo – aki 2023 januárjában a Bayern Münchenhez igazolt – csak nyolc perccel játszott kevesebbet a sorozatban a City játékosaként.

A problémát részben az okozta, hogy senki sem tudta pontosan, hol van Foden helye a csapatban.

Leggyakrabban a bal szélen játszott, de mivel bal lábas, innen nem tudott igazán veszélyes lenni a kapura. A gólok és gólpasszok terén nem teljesített rosszul, de nagyon az oldalvonal mellé korlátozódott a játéka, emiatt Guardiola csak ritkán adott neki esélyt kezdőként. Mostanra viszont úgy tűnik, hogy a katalán edző megtalálta Foden helyét – a jobb oldalon. A 23 éves támadó az idei Premier League-szezonban az elérhető játékpercek 85 százalékán játszott, amivel a második legfoglalkoztatottabb futballista a City keretében Julián Álvarez után. Foden 31 meccsen lépett eddig pályára, ebből 29-szer ráadásul kezdőként.

Foden láthatóan jól érzi magát a jobb oldalon. Tükörszélsőként – a bal lába felé cselezve – sokkal nagyobb szabadsága van, és könnyebben is kerül lövőhelyzetbe, vagy alakít ki gólhelyzetet a csapattársai számára. Az idei szezonban átlagosan 3,32 lövése van 90 percre vetítve, ami a legtöbb az elmúlt három idény viszonylatában, kulcspasszból pedig 2,29-et oszt ki 90 percenként, amire még nem volt példa a karrierjében.

Foden ebben a pozícióban játszva egyszerre képes támadni a tizenhatost és átlövésekből veszélyeztetni.

Az alábbi ábrán azok a játékosok vannak feltüntetve, akiknek volt már legalább tíz kapura lövésük a tizenhatoson kívülről az idei szezonban. A vízszintes tengely mutatja a próbálkozások számát, míg a függőleges a lövések összesített xGOT-értékét. Az xGOT-ról már többször írtunk korábbi elemzésekben: a lényeg, hogy ez a mutató az xG-vel ellentétben nem a pozíciója alapján minősíti a lövéseket, hanem a szerint, hogy a kapu mely pontjára tartanak. Minél jobban van helyezve egy lövés, annál nagyobb az xGOT-értéke. Jól látszik, hogy Foden mind darabra, mind minőségre kiemelkedik a mezőnyből; eddig 41-szer próbálkozott a tizenhatoson kívülről, a lövéseinek xGOT-értéke pedig 2,97, aminél csak Bruno Fernandes teljesített jobban (4,02). Tény, hogy több lövésből jobb xGOT-értéket lehet elérni, de például Szoboszlai Dominik (43), Cole Palmer (42) és Ross Barkley (42) Foden előtt van a lövések számát tekintve, xGOT-értékben mégis jobb a City támadója. Foden tehát nemcsak, hogy bátran próbálkozik messziről, de nagyon pontos is.

Ez nemcsak a távoli lövéseknél figyelhető meg. Foden kapura lövési hatékonysága 43 százalék, ami kimondottan jónak számít. A 93 próbálkozása közül 40 találta el a kaput, ebből szerzett tizenhat gólt. A 40 kapura tartó lövést 6,5-ös xG-ből adta le, a lövések xGOT-értéke viszont magas, 13,9. Ahogy az alábbi ábrán is látszik, Foden nagyon jól lövi az alsó sarkokat, a tizenhat góljából tizenkettőt vagy a jobb-, vagy a bal alsóba rúgott be. Mindegyik precíz, jól helyezett, a kapus szempontjából nehezen védhető lövés volt. Foden gól-xG mutatója is +6,7 az idényben, ami ligaszinten a legjobbnak számít, vagyis a helyzetei minőségéhez képest ő rúgta a legtöbb gólt.

Foden teljesítményére jó hatással van, hogy nagyobb bizalmat kap.

Tizenhat gólja mellé már kiosztott hét gólpasszt is, vagyis eddig összesen 23 találatban vállalt közvetlenül szerepet (emellett a BL-ben is van neki öt gólja és négy gólpassza).

Ezzel a csapaton belüli kanadai táblázaton a második helyen áll Erling Haaland mögött, aki 20 gólt lőtt és öt gólpasszt adott. Kapura lövések tekintetében szintén második csapaton belül (94), ahogy a lövést eredményező akciók számban (125), a kulcspasszokban (64) és a cselekben is (94). xG-ben (9,3) és progresszív labdavezetésekben (88) harmadik, xA-ban (6,2) viszont ő vezet. Foden tehát a játék több elemében is nagyon magas szinten teljesít, amivel abszolút meghatározó és nélkülözhetetlen tagja lett a csapatnak erre az idényre.

A kérdés ezek után már csak az, hogy mi lesz Fodennel az angol válogatottban. Ahhoz kétség sem férhet, hogy ott van Anglia tizenegy legjobb játékosa között, sőt,

sokak szerint köré kellene építeni a csapatot.

Foden korábban a válogatott kezdőjében sem nagyon tudta kiharcolni a helyét, de az idei teljesítménye miatt Gareth Southgate szövetségi kapitány is egyre több lehetőséget ad neki, és valószínűleg a nyári Európa-bajnokságon sem fogja őt kihagyni a csapatból. Southgate a bal szélen és középen is többször kipróbálta a City támadóját, de úgy tűnik, hogy a válogatottban is a jobb oldalon lesz a legjobb helyen.

Ma jobbszélsőként játszottam, de megvolt az a szabadságom, hogy befelé húzzak a pálya középső területei felé, és nagyon élveztem. Remélem, hogy többször játszhatok majd ott a jövőben

– mondta Foden a Skócia ellen 3–1-re megnyert felkészülési meccsen, ahol gólt is szerzett. Bár minden adottsága megvan ahhoz, hogy a pálya közepén játsszon – és valószínűleg sokat is fog oda bemozogni a jobb oldalról –, nehéz azt elképzelni, hogy nem Jude Bellingham szerepel ott az Európa-bajnokságon. A Cityben nyújtott teljesítményét látva amúgy is nagyobb veszélyt jelent, ha tükörszélsőként játszik. Éppen ezért Southgate az utóbbi meccseken már itt próbálgatta Fodent, akinek azonban a válogatottban még nem jönnek úgy a gólok és gólpasszok, mint a Cityben. Ezen a téren mindenképpen fejlődnie kell.

Fodenről már a feltűnése pillanatában tudta mindenki, hogy klasszis futballista lesz. Talán emiatt is várták sokan, hogy hamar a City meghatározó emberévé válik, Guardiola azonban évről-évre építette fel az angol tehetséget. A teljesítményével sohasem volt gond, de az idei szezonban egyértelműen szintet lépett, és most már kijelenthető, hogy ő a City (egyik) legfontosabb játékosa. És valószínűleg így lesz ez az angol válogatottban is a nyári Európa-bajnokságon.

Elite Player Performance Plan

Az Elit Player Performance Plan (EPPP) a Premier League kezdeményezésére jött létre 2012-ben, azzal a céllal, hogy minél több saját nevelésű játékos kerüljön az angol klubok keretébe. Az EPPP konkrét céljai a következők voltak:

 

  • minél több saját nevelésű játékost adni az angol topklubokba,
  • az angol futballisták játékperceinek növelése,
  • az edzőképzés fejlesztése,
  • egységes és megbízható mérési rendszer kialakítása az akadémiákon.

 

A már több mint tíz éve működő programnak számos pozitív hatása volt a Premier League-re. Az egyik ilyen, hogy az élvonalbeli klubok majdnem kétmilliárd fontot invesztáltak a projektbe, aminek következtében az angol akadémiákon a főállású edzők száma a 2012/2013-as évadhoz képest 220 százalékkal növekedett a 2019/2020-as szezonra. Emellett a jelentős tőkebefektetésnek köszönhetően az angol akadémiákon a legmodernebb eszközökkel a legújabb módszerek mentén képzik a labdarúgókat. A program sikerességét mutatja, hogy az elmúlt években olyan tehetségek jöttek ki az akadémiákról mint Phil Foden, Trent-Alexander Arnold, Reece James, Ben Chilwell, Mason Mount, Declan Rice, Bukayo Saka vagy Jadon Sancho.

A szerző Kovács Gábor, a Ferencváros adatelemzője.