A helyzetkihasználáson csúszhat el a Liverpool brutálisan erős szezonja

A Liverpool tizennyolc nap leforgása alatt kiesett az Európa Ligából, és elveszítette a vezető helyét a Premier League-ben. Jürgen Klopp csapatának teljesítménye abszolút bajnokhoz méltó, mégis előfordulhat, hogy a szurkolóknak be kell érniük a Ligakupa-győzelemmel a német tréner utolsó szezonjában.

„A Premier League-et bárki megnyerheti” – ez a leggyakoribb érv, amit fel szoktak hozni azok, akik szerint az angol a világ legerősebb bajnoksága. Habár a ligáknak nincs objektív, elfogadott erősorrendje – hacsak az európai kupaeredmények alapján kalkulált UEFA-rangsort nem tekintjük annak –, azt nehéz lenne vitatni, hogy a legjobb, legizgalmasabb meccseket jelenleg Angliában játsszák. Tény viszont, hogy a Pep Guardiola érkezése óta befejezett hét szezon közül ötöt a Manchester City nyert meg, és most a nyolcadikban is a katalán edző csapatának áll a zászló hat fordulóval a vége előtt. A 2019/20-as idényben – amikor a Liverpool története első Premier League-győzelmét szerezte – Jürgen Klopp együttese úgy tudta megverni a Cityt, hogy a 27. fordulóig csak egyszer (!) veszített pontot, a másik 26 meccsét megnyerte, végül pedig 99 ponttal fejezte be a bajnokságot.

Volt azonban olyan szezon is, amikor 97 pont sem volt elég a City megelőzéséhez.

Ennek az egésznek csak annyi a lényege, hogy a Liverpool idényét akkor sem lehet igazán csalódásként értékelni, ha nem lesz meg a bajnoki cím. A csapat teljesítménye szinte kifogástalan, abszolút bajnokhoz méltó, de ha nagyon keressük, akkor megtaláljuk a játéknak azt az aspektusát, amelyen elcsúszhat a szezon.

Mielőtt belemennénk, vegyük sorba, hogyan áll a Liverpool a legfontosabb teljesítményt leíró mutatókban:

Klopp csapata minden tekintetben top 3-ban van, sőt, a gólokkal, lövésekkel kapcsolatos mutatókban egyenesen ligaelső. A 32 forduló alatt elért 73,4-es xG-vel ráadásul már most felülmúlt a legutóbbi hat szezon bajnokának xG-je közül kettőt, közte a 2019/20-as önmagáét is. Abban a 99 pontos idényben a Liverpool 68,9-es xG-t dolgozott ki 38 forduló alatt, egy évvel később a City 68,2-vel lett bajnok. Ha az együttes a hátralévő hat fordulóban is hozni tudja az átlagos meccsenkénti 2,29-es xG-jét, akkor túlszárnyalhatja a 2018/19-es City eredményét is.

Ezek után furán hangozhat, de pont a rossz helyzetkihasználás az, ami meggátolhatja a Liverpool bajnoki címét. Ha a mennyiségi mutatók helyett a hatékonyságot vizsgáljuk, már teljesen máshogy fest a csapat helyzete:

Hiába van tehát sok lövése a Liverpoolnak, a próbálkozások közül csak minden harmadik talál kaput, és csak minden tizedikből születik gól. A gól-xG mutatója pedig mínuszban van Klopp csapatának, ami óriási luxus egy ennyire kiélezett bajnoki versenyfutásban. Csak összehasonlításképp: az Arsenal 8,1, a City 6,9 góllal rúgta felül az xG-jét. Ha körbenézünk a legjobb európai bajnokságokban, azt látjuk, hogy minden első helyezett (vagy már bajnokcsapat) gól-xG mutatója pluszban van: Real Madrid +7,3, Leverkusen +10,3, Inter +7,2, PSG +5,8, Sporting +19,7, PSV +4,1.

Kis túlzással az átlagosnál jobb helyzetkihasználás a bajnoki cím egyik alapfeltétele.

A Liverpool mindenki másnál több, 61 nagy gólhelyzetet alakított ki a Premier League-ben. Nagy gólhelyzet alatt most azokat a lövéseket értjük, amelyeknek az xG-je minimum 0,3, vagyis legalább 30 százalékos gólszerzési eséllyel bírnak. A büntetők nem számítanak bele az elemzésbe. Ebből a 61 nagy gólhelyzetből azonban 31-et kihagyott a Liverpool, ami szintén a legtöbb a ligában. Mondhatnánk, hogy a City is ugyanennyi jó minőségű lehetőséget szalasztott el, de nagyon nem mindegy, hogy milyen szituációban történtek ezek a kihagyott helyzetek.

A City a 31-ből 24-et olyan meccseken hagyott ki, amelyeket amúgy megnyert. A Liverpool esetében ez az arány 31/17. Darwin Nunezék pontatlanságát mutatja, hogy a 31 nagy gólhelyzetük összesített xG-je 13,95, ami nagyobb, mint a Cityé (13,13), mégis kevesebb kaput eltaláló lövésük volt (13 szemben 17-tel) és az xGOT-értékük is kisebb (5,13 szemben 8,3-mal), mint legnagyobb riválisuknak. (Az xGOT – az xG-vel ellentétben – nem a pozíciója alapján minősíti a lövést, hanem a szerint, hogy a kapu mely pontjára tart. Minél jobban van helyezve egy lövés, annál nagyobb az xGOT-értéke). Ránézésre lehet, hogy nincs nagy különbség a két csapat között ezekben az értékekben, de egy ilyen szoros versenyben, ahol minden apró hibának óriási jelentősége van, akár a bajnoki címet is eldöntheti.

Nunez neve nem véletlenül lett kiemelve: az uruguayi játékos élen jár a kihagyott nagy gólhelyzeteket tekintve.

A Liverpool csatára már tizenegy 0,3-as, vagy annál nagyobb xG-jű lehetőséget puskázott el, amelyek közül különösen a Luton Town elleni ziccert sajnálhatja. Nuneznek a 70. percben – 0–0-s állásnál – Mohamed Szalah lefejelt labdáját kellett volna néhány méterről a kapuba továbbítania, de ehelyett csúnyán fölé rúgta. A meccs végül 1–1-es döntetlennel ért véget.

Nunez után Luis Diaz hagyta ki a legtöbb nagy helyzetet a csapatból (6). Ha nála is ki kellene emelni egy konkrét esetet, akkor a City elleni lehetőség lenne az. Az Anfielden rendezett összecsapás 62. percében Szalah ugratta ki remekül a kolumbiai támadót, aki a kapussal szemben állva, tizenhat méterről mellé lőtt. Ez az eset 1–1-es állásnál történt.

Szalah öt nagy gólhelyzetet nem tudott kihasználni, Ryan Gravenberch és Cody Gakpo kettőt-kettőt. Trent Alexander-Arnoldon, Joel Matipon, Szoboszlai Dominikon, Diogo Jotán és Curtis Joneson egy-egy helyzetet lehet számon kérni.

Az Atalanta elleni Európa Liga-kiesést nem lehet a rossz helyzetkihasználás számlájára írni; az olasz csapat taktikailag, önerőből győzte le a Liverpoolt. Az európai kupában amúgy is jobban teljesítettek az angolok a kapu előtt: 167 lövés mellé itt már 40,1 százalékos kapura lövési hatékonyság, 0,14-es gól/lövés és +5-ös gól-xG mutató párosult. Persze az osztrák LASK, a belga Union SG, a francia Toulouse és a cseh Sparta Praha más szint, mint a legtöbb Premier League-csapat, de a helyzeteket ellenük is ugyanúgy be kell rúgni.

Az Atalanta – amelyről részletesen ebben a cikkünkben írtunk – a két meccsen 3,86-os xG-t ért el a Liverpool ellen, vagyis teljesen megérdemelten jutott tovább. Kloppék erejéből viszont 180 perc alatt csak egy büntetőből szerzett gólra futotta, noha 29-szer próbálkoztak – az alábbi ábrán nem látszik Virgil van Dijk lövése, amit a saját térfeléről adott le – és 4,18-as xG-t értek el. Még egyszer: az Európa Liga nem a helyzetkihasználáson ment el, de

az Atalanta elleni párharcban ismét látványosan megmutatkozott ez az egész szezonban fennálló probléma.

A Liverpool számára a bajnoki cím még nincs elveszve, de jelenleg csak a harmadik, a hátránya két pont a listavezető Cityhez képest. A Liverpool és az Arsenal már teljes egészében a bajnokságra koncentrálhat, a Citynek még az FA-kupára is figyelnie kell. Nehéz elképzelni, hogy a hátralévő hat fordulóban egyik csapat sem veszít pontot, habár a Citynek korábban voltak hosszú győzelmi sorozatai a szezon végén. Egy biztos: innentől kezdve minden egyes hibának fokozott jelentősége van, aki botlik, az jó eséllyel lemondhat a bajnoki címről.

Ezt Liverpoolban bánhatnák a leginkább, ahol lehet, hogy a rossz helyzetkihasználás miatt az utóbbi évek legjobb teljesítménye sem lesz elég az első helyhez.

A szerző Kovács Gábor, a Ferencváros adatelemzője.