Thierry Henry kevés dologért tud lelkesedni. Amikor viszont rátalál valamire, akkor még a maszkkal letakart arcán keresztül is csillognak a szemei.
Amikor 2021 augusztusában az RC Lens idegenben megverte a Monacót, az Amazon Prime szakértőjeként hosszasan dicsérte a mellette álló Franck Haise munkásságát. A Lens edzője megszeppenten hallgatta az örömódát.
Ez a csapat szinte megszólít, egyszerre ragályos és hatásos. A Lens úgy jött ide, hogy játszani akar, és az ilyen csapatokra szükség van. Nem otthon akartak játszani. Itt, idegenben akartak játszani! Fantasztikus munkát végeznek!
– méltatta Henry a Lens edzőjét, aki úgy állt mellette, mint akinek bármelyik pillanatban kicsordulhat a könnye.
Haise nevét szinte senki nem ismerte akkor, amikor felbukkant a Lens kispadján. Amikor kinevezték, a csapat még a másodosztályban tanyázott – ma viszont a francia bajnokság második legjobb csapata, amelyik mindössze 4 pontra áll a Paris Saint-Germain mögött. Mindezt úgy, hogy a csapat éves büdzséje 43 millió euró a PSG évi 500 milliós költségvetésével szemben.
Idén a várható gól-differencia mutatóban (amely azt mutatja, hogy a várható gól-modell szerint lőtt és bekapott góljainak mennyi a különbsége) a Lens Európa 7. legjobb csapata, beékelődve a Manchester City és a Bayern München közé. Az Fbref statisztikai adatbázis oldalán a francia bajnokságban szinte minden kulcsmutató legjobb 10 helyezettje között szerepel egy Lens-játékos. Emellett a rangadókon is jól szerepeltek:
- megverték a Lyont (1-0),
- a Rennes-t (2-1),
- a Marseille-t idegenben (0-1),
- legutóbb pedig a Kylian Mbappéval kiálló Párizst győzték le 3-1-re.
Ha van kulcsfigurája ennek a csapatnak, az a vezetőedzőjük. Haise nem messze Normandiától nőtt fel, egy olyan családban, ahol már az édesapja is labdarúgóedző volt, így meglehetősen hamar belekóstolt a szakmába. 19 évesen már megszerezte az első diplomáit, 26 évesen pedig már az egyik legmagasabban jegyzett vizsgát is lerakta. A Rennes-nél korosztályos csapatokat edzett, majd 2012-ben szinte azonnal csodát tett a Lorient-nál: a tartalékcsapatot két év alatt kétszer is feljuttatta.
A Lens-nál is eredetileg a tartalékokhoz hozták, ám 2020 februárjában, nem sokkal a koronavírus-járvány előtt kirúgták a felnőtt csapattól Philippe Montanier-t. A helyére lépő Haise két meccsen kétszer is győzni tudott, a bajnokság aztán a pandémia miatt félbeszakadt, ami azt jelentette, hogy a Lens feljutott az elsőosztályba.
Haise elsősorban a csapatkohézióban hisz. Szerinte nincs foci emberek nélkül, az embereket pedig be kell vonnia a projekt részleteibe. Abban is hisz, hogy minden pillanatot meg kell ünnepelni. Amikor a PSG-t legutóbb megverték, Haise a meccs után a szurkolók egyik kedvelt rigmusába fogott, ahol nem félt odapörkölni egy kicsit a párizsiaknak („Olélé, olala, mi történt kérem, hát kitömtük őket!”).
Amikor pedig Jonathan Clauss a kiegyensúlyozott jó teljesítményével megközelítette a francia válogatottat, Didier Deschamps kerethirdetésekor közös TV-nézést tartott, ahol aztán együtt ünnepelték, hogy a Lens újra játékost adhatott a francia válogatottnak (Haise a videó végén pacsizik Clausszal).
Bár Haise játékban nem szereti letenni a voksát egyetlen játékrendszer mellett sem, az évek alatt szorosan hozzánőtt a 3-4-1-2 / 3-4-3-as felállási forma, ahol a két szárnyvédőt szereti variálni aszerint, mit kíván meg az adott játékhelyzet. Amíg – az azóta a Marseille-hez igazolt – Jonathan Clauss játszott jobb szárnyvédőben, előfordult, hogy csak ő lépett fel magasan és a másik oldali szárnyvédő maradt biztosítani, de akadt olyan is, hogy Premizslav Frankwoski a középpályára húzódott be és az egyik támadó lépett ki a szélre labdákat kérni.
A Lens-nál Haise úgy hívja a védőit, mint „az első egyensúlytalanságot hozók”. Vagyis azok a játékosok, akik legelsőként tudnak zavart okozni az ellenfél védelmében – ami azt kívánja meg, hogy a belső hátvédei is tudjanak a labdával bánni és kezdeményezni. Akár Jonathan Gradit, akár Danso, akár Facundo Medina játszik hátul, tudni lehet róluk, hogy vagy a passzjátékuk, vagy a labdavezetésük révén addig fognak feljönni, amíg az ellenfélnek ki kell lépnie rájuk, ami viszont terület-feladási láncreakciót okozhat az ellenfélnél.
Ha megnézzük Haise csapatát, az látszik, hogy bár a játék mögött ott vannak a lefektetett játékelvek (mélységi építkezés, lapos labdák, szélső elmozgások, félterületbe visszalépő támadók, szélességi játék szárnyvédőkkel), az egész mégsem dogmatikus. Ha az ellenfél öt emberrel támad le, megesett már, hogy a Lens inkább felívelte a labdákat a csatárra, aki aztán megtartotta, vagy egyből az ellenfél védelme mögé ugrasztotta a támadókat egy mélységi indítással.
A Lens amellett, hogy szépen és eredményesen játszik, Európa egyik legjobb rekrutációjával dolgozik. Haise egy interjúban kiemelte, hogy a scoutingcsapat először meghatározza, milyen embert akar, ugyanakkor nem félnek időnként a „dobozon kívül” gondolkodni. Amikor például egy szárnyvédőt akartak leigazolni, akkor a jelöltek között szerepelt Frankowski, aki ifjúsági labdarúgóként még irányítót játszott – a lehetőség viszont, hogy a szárnyvédői poszton túl más helyeken is bevehető, további gondolkodásra serkentette Haise-t és csapatát. Frankowskit leigazolták, aki azóta mindkét oldalon játszott és időnként a középpályára is feltűnt, ha a játékhelyzet úgy kívánta.
Haise elmondta azt is, hogy amikor egy játékost kiszemelnek, az első személyes találkozón mindig levetítenek egy 6-7 perces videót, ahol megmutatják, hogy milyen feladatköröket várnak el tőle. Ezt jellemzően úgy prezentálják, hogy fogják a Lens belső anyagait, amit kiegészítenek azzal, amit a játékos korábbi csapatainál mutatott. Az Udinese-től elhozott Seko Fofanáról például tudták, hogy milyen középpályás feladatokkal szeretnék megbízni, az anyag pedig annyira imponált Fofanának, hogy végül a Lenst választotta.
Haise mindig elmondja, hogy nem találta fel a spanyolviaszt, de ettől még szeret inspirálódni Európában. Szereti figyelni Pep Guardiola Manchester Cityjét, Gian Piero Gasperini Atalantáját vagy épp Roberto De Zerbi munkáját. Ha hinni lehet az iparági pletykáknak, amikor Graham Potter elment a Brightontól a Chelea-hez, a pótlására három edző közül választott a vezetőség: ott volt Kjetil Knutsen a Bodö/Glimttől, maga Franck Haise és a Shahtar Donyecktől távozó De Zerbi.
A választás végül utóbbira esett.