Olivier Giroud, a francia Szalai Ádám

A francia válogatott új gólkirályát, Olivier Giroud-t sokáig épp úgy nem tudták a helyén kezelni, ahogy idehaza Szalai Ádámot. 2022-re viszont mintha megfordult volna a széljárás.

Kezdjük rögtön azzal, hogy minden összehasonlítás hülyeség.

Ha akarom, egy véletlenszerűen kiválasztott ember és a római pápa között is lehet találni párhuzamot, és jó hideg olvasás-technikával el lehet adni az egészet úgy, mint az asztrológiát vagy a tenyérjóslást. Magyari Péter is „csak” a szatíra műfaján keresztül tudott hosszú bekezdéseken keresztül párhuzamot vonni közte és Gyurta Dani között.

Olivier Giroud és Szalai Ádám pályafutásai – néhány klub- és válogatott meccsen kívül – olyanok mint két párhuzamos egyenes a síkban, sosem fonódtak egybe, sosem találkoztak egymással huzamosabb ideig és teljesen más körökben tanulták a futballt. Van viszont köztük több hasonlóság, ami miatt rokonlelkeknek számítanak. Az adottságaik hasonlóan formálták a személyiségüket, a történeteik pedig visszatükrözik azt, hogy hogyan viszonyulunk napjaink labdarúgásához.

Sokáig sem Olivier Giroud-t, sem Szalai Ádámot nem szerette a nagyközönség. Giroud-t egy évtizeden keresztül csatár társához, Karim Benzemához hasonlították, ami céltalan méricskélésekhez és parttalan vitákhoz vezetett. Benzema az volt, ami Olivier Giroud nem: egy mozgékony csatár, egy labdaművész, aki lélekben irányítónak érezte magát, és aki az évek alatt még egy Aranylabda-díjig is felküzdötte magát. „A franciák nem szeretik a magas, nagy darab csatárokat, ezeket nem szoktuk kedvelni” – mondta Raymond Domenech, akinek a szemében Giroud nem volt több egy újjászületett nyugatnémet csatárnál a ’80-as évekből. Amikor pár éve legnagyobb francia napilap dokumentumfilmet készített Giroud-ról, a filmnek „Le mal-aimé” (A megvetett) címet adta. Szalai Ádám esetében elég csak visszapörgetni a Trollfoci archívumát és megvan a teljes kortünet.

Tény, Giroud és Szalai is 193 centiméter magasak, szemmel láthatóan „magas, nagy darab csatárok”, akiknek a könnyebb kiszúrni a hibáit, mint az erényeit. Nem passzoltak soha úgy, mint Dennis Bergkamp, nem bicikliztek úgy, mint a brazil Ronaldo és nem töltöttek annyi időt a leshatáron, mint Pippo Inzaghi. Giroud ennek ellenére „régi vágású csatárként” jellemezte magát, amihez hozzátette:

Kevésbé esnek tőlem ámulatba, mint Kylian Mbappétól: nem fogok megindulni a labdával, mint ahogy azt tette Argentína ellen a 2018-as vb-n. A testalkatommal nem tudom azt csinálni, amit Neymar; nem vagyok egy gép, mint Ronaldo. Nem csinálom a show-t. Én Giroud-t csinálom.

Giroud és Szalai esetében az az elismerésre méltó, hogy mindketten felismerték, nem kell másnak lenniük, mint akik valójában. Megtanultak együtt élni a korlátaikkal és ott tették magukat hasznossá, ahol jobban kijöttek erényeik. Ha a csapat nem tudott kijönni a labdával, ők a kapunak háttal való játékukkal tudtak kitűnni. Amikor „verekedni” kellett a védőkkel (Dárdai Pál szóhasználata), akkor felvették a kesztyűt. Ha pedig kellett egy kis légi tüzérség, akkor mindkettejük fejjátékára lehetett építeni a pontrúgásoknál.

Az igazán érdekes viszont nem az, hogy milyen korlátokkal rendelkeztek, hanem hogy a korlátaik miatt hogyan voltak kénytelenek csiszolni a játékukon. Szalai és Giroud kapcsán is él egy tévképzet, miszerint a lomhaságuk miatt nem elég jók az összjátékban. Ha jobban megfigyeljük őket, épp az ellenkezője igaz. A félreértés valószínűleg pont a külső jegyeikből adódik:

mivel egyikük sem egy fordulékony és a labdával fickándozó csatár, következésképpen bizonyára nem jó csapatjátékosok. Csakhogy Szalai Ádám és Olivier Giroud is a csapataik lespontánabb játékosai.

Amikor megkapnak egy mélységből feljátszott labdát, pontosan tudják, hogy nem fognak cselekbe bonyolódni, helyette inkább megpróbálják előre kitalálni hogyan fogják visszatenni a labdát a szabadon elmozgó Antoine Griezmann-nak…vagy Kleinheisler Lászlónak. Szalai és Giroud is lelassult a labdával a lábán, viszont emiatt arra voltak késztetve, hogy egy lépéssel előbb gondolkodjanak, mint a védőik. Gondoljunk csak bele: hogyan lehetne rossz az összjátékban az a Giroud, aki az Arsenal egyik legszebb kollektív flipper-góljában két jó ütemű egyérintős passzal járult hozzá a támadás szövéséhez?

A rögtönzési képességük pedig a kapu előtt is kijött. Giroud korábbi edzője, René Girard így vélekedett játékosáról: „A mozgékonyság nem az erőssége. De van egy nehezen beárazható képessége: ha a tizenhatoson belül van, akkor ott belövi. És a testfelépítéshez képest nagyon kifinomult technikája van.” Érdemes ehhez megnézni a 2017-es Puskás-díjas gólt, amit ki más, mint Olivier Giroud rúgott még akkor, amikor az Arsenalban játszott. Az akció szinte kicsiben adja vissza az ember minden erényét és hibáját:

Kitől is láttunk hasonló, az idő tört része alatt kitalált és kivitelezett gólokat? Igen, Szalai Ádámtól, Németország ellen, meg Baselben.

Valahol nem meglepő, hogy a kollektív emlékezetünkben még az Andrij Sevcsenkók és Gabriel Batistuták élnek. Ők voltak a gólvágók, a lesipuskások, a védőket reggelire megevő nagybetűs Csatárok, akiknek a találatai egybefonódtak a gólörömükkel. Ez az eszménykép él bennünk, és Giroud és Szalai is ez ellen a kép ellen küzdöttek hosszú évekig. A küzdelemben pedig mentálisan is pallérozódtak.

A kritikák ellen a maguk eszközeivel vették fel a harcot. Szalai Ádám már a stuttgarti idejéről is úgy beszél, mint ahol „elsajátított valamit a német mentalitásból” és sosem volt rest kiállni az igazáért, ha épp a magyar edzők hiányosságairól volt szó, vagy az öltözőben kellett átvennie a szót. A csatáit megválogatta és nem fordult a világ ellen, amiért igazságtalanul nem született Zsengellér Gyulának. Olivier Giroud egy csendesebb, nyugodtabb természet: tetovált szépfiú hírében áll, miközben mélyen hithű vallásos, mégsem dogmatikus. Keresztény értékeket képvisel, amelyek mégsem akadályozták meg abban, hogy egyszer egy meleg közösség magazinjának (Tétu) címlapján vállaljon szerepet.

Giroud-nál kevesen élik meg intenzívebben a „fordítsd oda a másik orcádat is” elvét. Amikor Karim Benzema még a válogatottól való száműzetése idején magát egy Forma-1-es autóhoz, Giroud-t pedig egy gokarthoz hasonlította, Giroud-nak minden oka meglett volna arra, hogy visszadobjon egy követ, ehelyett mégis inkább a kenyeret választotta. „Nagyot nevettem. Egy ilyen beszélgetésben, amikor megkérdezik tőled, hogy ki a jobb, és a kérdező egy rajongód, nyilván valami ilyesmit kell mondanod. Szerintem vicces volt. Az emberek utána képeket küldöztek nekem Forma-1-es autókról meg gokartról, hogy itt valami irigység volt a háttérben. Én semmi ilyet nem mondtam. Csak egy jót mosolyogtam rajta.” Amikor Benzema több éves kihagyás után visszatért a francia válogatottba, Giroud azt az eset után mondta,

majd elmegyünk együtt ketten egy gokartra, aztán lövünk egy jó kis közös képet.

Szalai Ádám néhány hónapja hatalmas összeborulások közepette, a Trollfoci kocsmájában sört csapolva búcsúzott el a magyar válogatottól, Olivier Giroud pedig egy Lengyelország elleni vb-nyolcaddöntőn lett a francia válogatott örökös gólkirálya. A két játékos legnagyobb vívmánya, hogy mindketten kiállták az idők próbáját. 25 éves korukban még ostorozták őket, 35 évesen viszont mintha egyre többen értették volna meg a jelentőségüket. Addig is, tették a dolgukat.

Mostanában imádják

– mondta Giroud-ról Didier Deschamps a lengyelek elleni meccs után. Csak rá értette, de nemcsak rá igaz.