Bemutatjuk a francia válogatott legnagyobb ellenfelét a világbajnokságon – saját magát

Hatalmas a turbulencia a francia válogatott körül, és ez nem ígér sok jót.

Didier Deschamps, a francia szövetségi kapitány nem egy aggódós típus. A legkényesebb újságírói kérdéseket is képes három klisés válasszal lesöpörni az asztalról, a vereségek után is legtöbbször optimista és realista marad, és egy fikarcnyi elszólása sincs, amivel megbontaná az öltözője egységét. A legutóbbi alkalommal viszont maga is azt bevallotta:

a légkör elég nehézkes.

Két hónappal a katari világbajnokság előtt annyi a baljós előjel, hogy úgy tűnik, mintha Deschamps is elvesztette volna a kontrollt az események felett. Amíg régebben még el tudta oltani a lángokat egy-egy keményebb döntéssel (Karim Benzemát mindenféle szájkarate megkerülésével évekig nem hívta be a válogatottba; Adrien Rabiot-t egy évig távol tartotta a válogatottól, amikor az nem fogadott el egy behívót),

mostanra úgy fest, túl sok a tűzeset és kevés a poroltó.

Az első gócpont a válogatott imázsjogai körül alakult ki. Kylian Mbappé már 2022 márciusában jelezte, hogy nem akar olyan szponzorokkal közösködni, akiknek a tevékenységét károsnak tartja. A szponzorokkal szerződő fél, a Francia Labdarúgó Szövetség akkor azt ígérte, hogy nyitottan áll a kérdéshez, ám hónapok alatt tapodtat sem mozdultak semerre. Eljött a szeptember, amikor Mbappé ismét nemet mondott egy közös csapatfotózásra, melynek hallatán pánikgyűlést hívtak össze: a kupaktanácson ott volt Noel Le Graet, a szövetség elnöke, maga Mbappé, a csapat két csapatkapitánya, Raphael Varane és Hugo Lloris, valamint Deschamps is. Nem sokkal később a szövetség egy közleményt adott ki, melyben jelezték, „boldogan tárgyalják újra” a partnerekkel kötött szerződéseket. Ha most úgy is tűnik, hogy Mbappé nyerte a szkandert, továbbra sem tudni, miben fognak megváltozni a feltételek és biztosan nem erre volt szüksége a válogatottnak két hónappal a világbajnokság előtt.

Kapcsolódó
Mbappé megnyerte csatáját a szövetséggel szemben
Egy reklámfotózáson ment a vita, végül sikerült minden félnek megfelelő megoldást találni. Egyelőre legalábbis.

A másik baljós árny épp a szövetség elnöke, Le Graet körül alakult ki, akiről a So Foot magazin egy terjedelmes oknyomozói anyagban feltárta, hogy az évek során több hölgy kolléganőjének is illetlen SMS-eket küldött. A 80 éves elnököt nem nagyon zavarta meg a szexuális zaklatás vádja, sem az, hogy a Sportminisztérium azóta vizsgálatot rendelt el. Le Graet annyit jelzett, hogy kitölti a hátralévő 2 éves mandátumát, azután viszont már nem fog újra indulni.

Ki ne hallott volna a Pogba-testvérek boszorkányos botrányáról? Ha akadna még ilyen, annak összefoglalva: Paul Pogba testvére, a francia labdarúgó élvonalat is megjárt Mathias Pogba szerint Paul többször is igénybe vette egy Párizs környéki marabu szolgáltatását, hogy megőrizze egészségét és átkot szórjon Kylian Mbappéra az emlékezetesen fordulatos 2019-es Paris Saint-Germain – Manchester United meccsen (Mbappé akkor gyötrelmesen játszott, a PSG pedig egy utolsó másodperces tizenegyessel esett ki). Az ügy ott tart, hogy Mathias Pogba előzetesben ül, amiért több gyerekkori barátjával több millió eurót próbált meg kizsarolni testvérétől, Paul Pogba pedig amellett, hogy rendőri védelem alatt áll Olaszországban, térdsérüléssel is bajlódik, ami esélyesen csak a világbajnokság első napjaira tudna rendbe jönni. A sérülés és a vádak okozta trauma miatt viszont nem tudni, ott lesz-e Paul Pogba Katarban.

És eddig még egy szó sem esett arról, hogy Deschamps milyen dilemmákkal szembesült a futballpályán.

Franck Fife / AFP – Mintha a kapitány, Didier Deschamps elveszítette volna a fonalat.

Franciaország évek óta dicsekedhet azzal, hogy akár 3 ütőképes csapatot tudna kiállítani egy nemzetközi tornán – most viszont mintha kicsit túl szélesre tárultak a válogatott kapui. 2022-ben már 34 játékost próbált ki a szövetségi kapitány, ebből 8-an kapták meg első behívójukat: Jonathan Clauss, William Saliba, Ibrahima Konaté, Boubacar Kamara, Randal Kolo Muani, Benoit Badiashile, Youssouf Fofana és Adrien Truffert. A szélesítésnek persze megvannak az okai. Egyrészt soha nem látott sérüléshullám sújtja a francia válogatottat, másrészt Deschamps bizalmi emberei is látványos formahanyatláson estek át: Raphael Varane egyelőre kevés játéklehetőséget kapott a Manchester Unitednél, N’Golo Kanté egészsége mellett a teljesítménye is hullámzó, Paul Pogbát idén még nem láttuk játszani a Juventusban, Antoine Griezmann egy szerződéses kikötés miatt a legtöbbször csak 30 perceket játszik az Atlético Madridban és Karim Benzema is sérülés miatt kidőlt a legutóbbi összetartásra.

Deschamps mindemellett mintha a játékban is elvesztette volna a fonalat. A tavalyi Európa-bajnoki bukó után a négyvédőzésről átállt háromvédős játékrendszerre, ahol olyan játékosokat hívott be, akik rendszerszinten is jobban illettek az elképzeléseibe: Théo Hernandez szárnyvédőként, Jules Koundé belső védőként, Aurélien Tchouaméni pedig duplaszűrőben tudott bizonyítani. Azóta viszont visszatért a négyvédős rendszerhez, ahol a nyáron kimondottan pocsékul nézett ki a csapata. A szeptemberi összetartásra már a két játékrendszert variálta, meglehetősen vegyes eredménnyel, a világbajnokság előtti mérleg pedig nem éppen rózsás. A franciák a legutóbbi hat meccsükből oda-vissza kikaptak Dániától és egyszer Horvátországtól, két döntetlen mellé pedig egyetlen győzelem csúszott be a Nemzetek Ligája-csoportból kieső Ausztria ellen.

Egy nagyobb torna előtt általában tudni szokás, hogy kik fogják alkotni egy válogatott keretét, Franciaországban viszont a rengeteg hiányzó miatt most nem ez a helyzet. Igaz, Deschamps tavaly nyáron is az utolsó pillanatban húzott váratlant, amikor Karim Benzemát az Eb-keret hirdetésére hívta vissza, most viszont úgy tűnik, a válogatottnak nem alakult ki végleges erősorrendje. Nem tudni, hogy a tengely emberei milyen állapotban lesznek. Nem tudni, hogy a beugróként mindig megbízhatóan teljesítő és idén már kétszer is negligált Olivier Giroud újra el fogja-e veszíteni a helyét, ha visszatér Benzema, ahogy azt sem tudni, hogy Deschamps egy Varane-Kimpembe, vagy egy Saliba-Upamecano-védelemmel fog nekivágni a tornának.

Ahogy a kaszinókban a krupiék mondják: „rien ne va plus”, ami magyarul kétféleképp fordítható. Egyrészt úgy, hogy „nincs több tét”, vagyis elfogyott az idő a kísérletezésre, ideje letenni a zsetont. Másrészt úgy, hogy „semmi sem működik úgy, ahogy eddig”.