Dárdai a lázadót látta benne, Neymart kiborította, de végre a helyére került

Az Arsenalnak nem kellett, ezért kölcsönadták, Jorge Sampaoli pedig hagyta kibontakozni.

Elég sokat elárul az Olympique Marseille és Mattéo Guendouzi kapcsolatáról, hogy a klub szurkolói az egyik fontos mérkőzés előtt egy „Olyanok vagyunk, mint Guendouzi, nem adjuk fel”-feliratú molinót függesztettek fel a lelátóra. Ahhoz képest, hogy a játékos egy éve kölcsönbe került a Marseille-hez, a házasság az első pillanattól az égben köttetett: a heves vérmérséklethez szokott Marseille-ultrák kaptak egy foggal-körömmel küzdő játékost, Guendouzi pedig olyan otthonra talált, ahol igazán önmaga lehet.

Guendouzi ugyanis sosem volt könnyű eset. Amikor 2018-ban 19 évesen a Lorient-tól az Arsenalhoz került, Sven Mislintat, az angol klub korábbi játékostoborzásért felelős vezetője azt mondta:

Rengeteg francia másodosztályú meccset néztem, és amikor először megláttam, egyből észrevettem, hogy nagyon erős személyiséggel rendelkezik. Nem félt a labdától, nem nyomta agyon a meccs tétje. A foci nemcsak a tehetségről, hanem a karakterről is szól, és benne mindkettő megvolt. Nagyon különlegesnek tartottuk.

Londonban viszont épp a karakterével hívta fel magára a figyelmet. 2020 júniusában egy Brighton elleni meccsen állítólag azzal dicsekedett az ellenfél játékosainak, hogy mennyivel többet keres, mint ők, és egy összetűzés alkalmával még Neal Maupayt, a Brighton egyik játékosát is torkon ragadta. Egy másik meccsen a játékvezető, Mike Dean rúgatott újra egy szabadrúgást, amit Guendouzi a lehető legteátrálisabb módon ismételt meg. A Crystal Palace ellen egyszer rögbi játékosokat megszégyenítő módon akadályozott meg egy kontrát, nemrég pedig még Neymart is sikerült kihoznia a sodrából egy ordítóan nyilvánvaló szimulálással.

„Shithousery”, mondja erre az angol, vagy “grinta”, válaszolja a spanyol. Guendouziban mindkettőből jut.

Szüntelenül fut és mutatja magát a pályán, amit hosszú hajkoronája optikailag csak még jobban kihangsúlyoz – és bármilyen piszkos trükköt képest bevetni, hogy a maga javára fordítsa a meccset. Az a fajta játékos, akit a klubjában sokan szerethetnek, de azon kívül mindenki más gyűlöl.

Guendouzi nem tudta beverekedni magát az Arsenal kezdőjébe, ezért kölcsönadták a Hertha Berlinnek. Akkori edzője, Dárdai Pál így nyilatkozott róla:

Egy kicsit olyan, mintha még pubertás-, lázadó korban lenne. Dolgoznia és tanulnia kell, úgy, mint egy állat – mondta. – Néha miatta kell félbeszakítanom az edzéseket. Ha történik egy párbaj, eldobja magát, azt pedig nem szoktam megengedni. Olyankor dühös lesz.

A karakterén túl persze szó nincs arról, hogy Guendouzi ne lenne tehetséges. Az Arsenalnál és a Herthánál is középpályást játszott, ahol a passzjátékára, a mozgékonyságára és a harcias védekezésére támaszkodtak. Berlinben olykor visszavont szerepkörben a saját védelme előtt söprögetett, mindezt egy olyan csapatban, mely szökőévente találkozott a labdával, ezért elsősorban a védekezésben kellett kimutatnia a foga fehérjét. Nem volt elég, a Hertha visszaküldte Londonba.

ODD ANDERSEN / dpa Picture-Alliance / AFP

2021 nyarán aztán az Olympique Marseille jelentkezett be érte, az Arsenal pedig 10 millió eurós kivásárlási opcióval adta kölcsönbe. Az OM több belső válságon is átesett az elmúlt években, és épp akkoriban kezdte rendezni sorait: a klub elnöke, Pablo Longoria egy nyár alatt kipucolta a keretet, a vezetőedző Jorge Sampaoli pedig egy olyan játékossal gazdagodott, akivel igazán megtalálták egymást.

A temperamentumos, kigyúrt, olykor az oldalvonal mellett ökölvívó-mozdulatokkal gesztikuláló Sampaoli mellett Guendouzi már-már ministráns fiúnak tűnik, a két ember energiája pedig remekül kiegészíti egymást.

„Mattéonak különleges kisugárzása van. Született vezető és minden pórusával nyerni akar, ami könnyen átragad a többiekre – ezt fontos értéknek tartom. Még csak 22 de már olyan, mintha 30 lenne” – mondta róla Sampaoli. A kettejük között kialakult kötelék jól megmutatkozik abban, ahogy az edzések után lábteniszezni szoktak – először játszanak, aztán megakadnak egy vitatott helyzeten, majd a vita átcsap vagdalkozásba.

Sampaoli (vagy Longoria) viszont valami mást is meglátott Guendouziban. A Marseille idén hol 4-3-3, hol 3-2-4-1-es felállással játszott, az utóbbiban pedig Guendouzi magasabban, „jobb oldali irányító” poszton kapott helyet, amitől időnként úgy tűnt, mintha Guendouzi egyszerre játszana két helyen: a támadásoknál Boubacar Kamara és Valentin Rongier mellől indulva egészen magasan lépett fel, ezért időnként olyan helyzet is előállhatott, hogy egy támadáskor ő indította és ő is fejezte be az akciót.

Ezt a statisztikái is megerősítik. Guendouzi – 90 percre vetítve – a korábbiakhoz képest többször ér labdához az ellenfél térfelén, többször cipeli a labdát a támadó harmadba, és ami kifejezetten érdekes: többször is kapja vissza ugyanott a labdát. A védekezésében is visszatükröződik ez az előretolt szerepkör: nagyjából ugyanannyi nyomást gyakorol az ellenfélre, mint korábban, csak azokat sokkal feljebb végzi el, távolabb a saját kapujától.

CHRISTOPHE SIMON / AFP

Guendouzi ha nem is nyírta meg minden vadhajtását, de otthonára talált Marseille-ben. Már-már spirituális köteléke alakult ki Sampaolival, a szurkolók keblükre ölelték vicsorgósan küzdős stílusa miatt, és még a játékában megbújó támadó potenciált is ki tudták csalogatni belőle. A Marseille a francia bajnokságban két fordulóval a zárás előtt a Bajnokok Ligáját érő második helyen áll, miközben a Konferencia Ligában elődöntőig jutott – Guendouzinak több győzelemben is kulcsszerep jutott, de ami fontosabb, mintha az energiáit is jobban be tudná csatornázni.

Teljesítményére a francia szövetségi kapitány, Didier Deschamps is felfigyelt és behívta Guendouzit a válogatottba. A Kékek főnöke jellemzően nem pofára osztja a meghívókat és legtöbbször a csapat harmóniáját fontosabbnak tartja a játékosok egyéni teljesítményénél, ám a helyzet most megváltozott. Guendouzinak egészen egyedi a profilja a francia játékosok között: egyszerre képes labdát vezetni és passzolni, mindeközben a pálya magasabb szegleteiben is otthonosan mozog. Ha Deschamps úgy mérlegel, hogy a 2022-es katari világbajnokságra Paul Pogbát, N’Golo Kantét, Adrien Rabiotot és Aurélien Tchouaménit viszi magával, akkor a fennmaradó poszt(ok)ra a Bayernben háttérbe szorult Corentin Tolisso, a Real Madridnál kevés játékpercet kapó Eduardo Camavinga, vagy épp Guendouzi közül választhat.

A fix indulókhoz képest Guendouzi rendelkezik a leginkább eltérő profillal, ami a végső válogatáskor a javára válhat.

Guendouzi addig is megelégszik a lapjárásával: perememberként ugyan, de ott van a összetartásokon, háromszor pályára is lépett, és a Dél-Afrikai Köztársaság ellen az első gólját is megszerezte.

FRANCK FIFE / AFP

Hogy hol fogja jövőre folytatni, egyelőre rejtély. A Marseille – rengeteg hullámzás ellenére – most válik igazán Sampaoli-csapattá, a klubot viszont egy kétes átigazolási ügylet miatt egy év átigazolási béklyóval büntette az UEFA, ezért erősen kérdéses, mekkora mozgásterük lesz a következő időszakban. Ami biztos, hogy a klub második legtöbb játékpercével bíró Guendouzi maradni szeretne, az Arsenal döntéshozói az iparági pletykák szerint egyáltalán nem várják vissza Londonba, és a Marseille is vele tervez a jövőben. Vagy ahogy Mislintat, az Arsenal korábbi felelőse mondta róla:

A világ összes csapatának, amelyik nyerni szeretne, szüksége van egy Guendouzira.