<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?><oembed><version>1.0</version><provider_name>Sport24</provider_name><provider_url>https://sport24.24.hu</provider_url><author_name>Futó Csaba</author_name><author_url>https://sport24.24.hu/author/futocs/</author_url><title>Rózsaszín vécépapír-gurigákkal búcsúztatták a másodosztályba zuhant Bordeaux-t</title><html>Tudjuk, ki volt 2008-2009-ben a francia bajnokság legjobb játékosa? Maga a szikrázóan jó &lt;strong&gt;Yohan Gourcuff&lt;/strong&gt;. Legjobb edzője? Az a &lt;strong&gt;Laurent Blanc&lt;/strong&gt;, aki nem sokra rá a francia válogatott szövetségi kapitánya lett. Legjobb védője? &lt;strong&gt;Souleymane Diawara&lt;/strong&gt;, a “szenegáli szikla”. Mindhárman annak a Girondins de Bordeaux-nak voltak a tagjai, amely akkoriban 80 ponttal nyerte a bajnokságot.

&lt;span class=&quot;highlight-block-small&quot;&gt;Azóta eltelt 13 év, és most a Bordeaux az utolsó helyen, 31 ponttal kiesett a francia élvonalból.&lt;/span&gt;

Bordeaux-ban borzasztóan hiányzott a stabilitás az elmúlt években. Amióta 2014-ben a korábbi válogatott &lt;strong&gt;Willy Sagnolt&lt;/strong&gt; nevezték ki vezetőedzőnek, 10 edzőt fogyasztottak el, ebből a többség nem játszott 45 meccsnél többet. Tavaly már majdnem kiestek, de egy utolsó rohamban még sikerült megkapaszkodniuk, mostanra viszont döbbenetesen maguk alá licitáltak.

Idén a Bordeaux-é volt Európa leggyengébb védelme: még egy helyi viszonylatban is lesajnált Greuter Fürth vagy Norwich City is kevesebb gólt &lt;a href=&quot;https://fbref.com/en/comps/Big5/Big-5-European-Leagues-Stats&quot;&gt;nyelt be&lt;/a&gt;, mint ők. A Bordeaux első bekapott gól nélküli (clean sheet) meccsére áprilisig kellett várni, miközben olyan maflásokba szaladt bele, mint egy Lyon elleni 6-1, egy Reims elleni 5-0, vagy egy Rennestől bekapott 6-0. Megtörtént, hogy a klub azért bontott szerződést az egyik fogadóipari főszponzorával, mert az a Twitter csatornáján a csapaton élcelődött.

[caption id=&quot;attachment_4661&quot; align=&quot;aligncenter&quot; width=&quot;1024&quot;]&lt;img class=&quot;wp-image-4661 size-large&quot; src=&quot;https://sport24.24.hu/app/uploads/sites/24/2022/05/000_32aq2kh-1024x683.jpg&quot; alt=&quot;&quot; width=&quot;1024&quot; height=&quot;683&quot; /&gt; Szokványos kép Franciaországban, Gaetan Poussin kiveszi a labdát a hálóból, miután gólt kapott.[/caption]

Pedig a szezon kezdetkor még lógott némi fantázia a levegőben. A csapat edzője az a &lt;strong&gt;Vladimir Petkovic&lt;/strong&gt; lett, aki Svájc szövetségi kapitányaként szépet menetelt a nyári Európa-bajnokságon, ugyanakkor intő jel is volt, hogy klubszinten közel üres bizonyítványt tudott felmutatni. Petkovicot a borzalmas eredmények láttán &lt;strong&gt;David Guionra&lt;/strong&gt; cserélték, aki a Stade de Reimsszal még európai helyekért is futott (épp a MOL Vidi akasztotta meg) és egy csendes, konszolidált, védekező típusú focit lehetett tőle elvárni – olyat, amire azt gondolnánk, egy kiesés ellen küzdő csapatnak szüksége lehet.

A váltás egyáltalán nem jött be. Amíg Petkovic meccsenként 0,87 pontot hozott, addig Guion 0,62-ig jutott. A védelemet csak némi kozmetikázás érte: míg korábban 2,5 gólt nyeltek be, később már csak 2,2-t. Maga Guion is úgy fogalmazott még az utolsó forduló előtt, hogy nem érdemlik meg, hogy a Ligue 1-ben játsszanak.
&lt;div class=&quot;payable-content-section&quot;&gt;&lt;/div&gt;
A kudarc nemcsak az edzőkre vezethető vissza.

&lt;span class=&quot;highlight-block-small&quot;&gt;A Bordeaux kerete egyszerre vegyíti a középszerűt a siralmassal. &lt;/span&gt;

A Boavistától elhozott &lt;strong&gt;Alberth Elis&lt;/strong&gt; 9 gólig jutott, mielőtt egy súlyosabb sérülés tönkrevágta volna a szezonját. Egy másik Porgutáliából (Braga) hozott játékos, &lt;strong&gt;Fransergio&lt;/strong&gt; ugyanakkor a szezon legrosszabb igazolása-címre pályázik. &lt;strong&gt;M’Baye Niang&lt;/strong&gt; a Rennes-ben töltött két idénye alatt mindkétszer 10 gól felett járt, idén viszont 22 meccsen nem jutott tovább 3 találatnál, cserébe egész szezonban érdektelen focival és a szakmai igazgatójával való összetűzésével tudott kitűnni. A védelem pilléreinek számító &lt;strong&gt;Otáviót&lt;/strong&gt; és &lt;strong&gt;Laurent Koscielnyt&lt;/strong&gt; januárban azért küldték el, mert túl magas volt a fizetésük. Ha &lt;strong&gt;Joshua Guilavoguira&lt;/strong&gt; emlékszik még valaki, akkor új információ lehet, hogy még mindig csak 31 éves.

Bordeaux-ban többször is pattanásig feszült a helyzet. &lt;strong&gt;Benoit Costil&lt;/strong&gt;, a csapat kapusa egy vereség alkalmával összeverekedett a szurkolókkal, akik érdekes módon nagyon jó kapcsolatot ápolnak a klub tulajdonosával, &lt;strong&gt;Gérard Lopezzel&lt;/strong&gt;.

Lopez alig egy éve vette át a klub irányítását. Korábban a francia bajnoki címig jutó Lille-t vezette, ám a többségi tulajdonos tőkealap jelezte, hogy az üzleti célok nem teljesültek az elvárt ütemben, ezért mennie kellett. Lopez a válságban a maga javára tudta fordítani a szurkolói elégedetlenséget és olyanokat nyilatkozott a vereségek után, hogy ”a szurkolóknak és nekem is elegünk van”, vagy “olyan, mintha a játékosok testvérei lépnének pályára”, vagy hogy a játékosok “úgy játszanak, mintha egy kioldott kézigránát lenne a kezükben.”

[caption id=&quot;attachment_4662&quot; align=&quot;aligncenter&quot; width=&quot;1024&quot;]&lt;img class=&quot;wp-image-4662 size-large&quot; src=&quot;https://sport24.24.hu/app/uploads/sites/24/2022/05/000_32ap8hz-1-1024x683.jpg&quot; alt=&quot;&quot; width=&quot;1024&quot; height=&quot;683&quot; /&gt; A Bordeaux szurkolói világos üzenetet írtak ki az utolsó meccsen: ti vagytok a Girondins de Bordeaux szégyenei.[/caption]

Lopeztől nem idegen ez a vezetési módszer. A recept általában az, hogy átvesz egy eladósodott klubot, könnyít a bérkereten, behúz néhány mesteri igazolást és az egészet továbbadja egy következő tulajdonosnak. A Lille-nél ez tökéletesen bevált: amikor megérkezett, szinte egyből elengedte a régi bútornak számító Vincent Enyeamát és Rio Mavubát, majd olyan aranyrögöket zsebelt be, mint &lt;strong&gt;Victor Osimhen&lt;/strong&gt;, &lt;strong&gt;Nicolas Pépé&lt;/strong&gt;, &lt;strong&gt;Gabriel Magalhaes&lt;/strong&gt;, vagy második hullámban &lt;strong&gt;Jonathan David&lt;/strong&gt;, &lt;strong&gt;Sven Botman&lt;/strong&gt;, &lt;strong&gt;Renato Sanches&lt;/strong&gt; vagy &lt;strong&gt;Reinildo&lt;/strong&gt;. Csakhogy ezek nem Lopez igazolásai voltak, hanem &lt;strong&gt;Luis Camposé&lt;/strong&gt;, a klub korábbi szakmai igazgatójáé.

A Bordeaux-ban viszont nyoma sincs se Camposnak, se Camposhoz fogható szakembernek. Adósságból viszont annál több jut: a francia ellenőrző szervezet (DNCG) jelentése szerint a teljes francia bajnokság tavaly 645 millió eurós veszteséget realizált, ebből a Bordeaux 67 milliós deficitje a 4. legnagyobb volt a mezőnyben. Koscielny-t és Otáviót ezért küldték el, miközben a korábban &lt;strong&gt;Jules Koundéért&lt;/strong&gt; és &lt;strong&gt;Aurélien Tchouaméniért&lt;/strong&gt; kapott hasznokat olyan játékosokra forgatták vissza, mint &lt;strong&gt;Edson Mexer&lt;/strong&gt; vagy &lt;strong&gt;Rémi Oudin&lt;/strong&gt;. Lopez fiókcsapata, a belga Mouscron játékosai időközben sztrájkba fogtak, amiért hónapokat csúszott a fizetésük. Mindezek önmagukban nem komoly mérföldkövek, de egy elég csúfos összképet festenek le a bordeaux-i állapotokról.

Az igazi szimbólum mégis az utolsó előtti meccsen jött el, amikor már csak halványan pislákoló matematikai esélyük maradt a bentmaradásra. A szurkolók “140 éves történelmünk szégyenei vagytok”, és “szarok vagytok”-feliratú molinókat raktak ki a lelátókra és rózsaszín vécépapír-gurigákkal üzenték meg, mit gondolnak a Bordeaux sorsáról.
&lt;blockquote class=&quot;twitter-tweet&quot;&gt;
&lt;p dir=&quot;ltr&quot; lang=&quot;fr&quot;&gt;Sans commentaire &lt;a href=&quot;https://twitter.com/girondins?ref_src=twsrc%5Etfw&quot;&gt;@girondins&lt;/a&gt; &lt;a href=&quot;https://t.co/IygMZHR1yD&quot;&gt;pic.twitter.com/IygMZHR1yD&lt;/a&gt;&lt;/p&gt;
— Hichem (@Hichem33600) &lt;a href=&quot;https://twitter.com/Hichem33600/status/1525558525539549184?ref_src=twsrc%5Etfw&quot;&gt;May 14, 2022&lt;/a&gt;&lt;/blockquote&gt;
&lt;script async src=&quot;https://platform.twitter.com/widgets.js&quot; charset=&quot;utf-8&quot;&gt;&lt;/script&gt;

&lt;strong&gt;Grégory Sertic&lt;/strong&gt;, a klub korábbi játékosa többször is lenyilatkozta, hogy nyoma nincs már annak a családias klubnak, ami akkor volt jellemző, amikor ott játszott.

&lt;span class=&quot;highlight-block-small&quot;&gt;A szakmai stábban dolgozó&lt;strong&gt; Jaroslav Plasil&lt;/strong&gt; az Angers elleni vereség alkalmával a könnyeivel küszködött a kispadon.&lt;/span&gt;

Ha minden a terv szerint halad, a francia bajnokság 2023-2024-től újra 18 csapatos lesz, (bár a hírek szerint ezt még előrébb hozhatják a döntéshozók). Látva a Bordeaux-ban uralkodó állapotokat, nem egyhamar fogjuk őket viszontlátni a francia élvonalban.</html><type>rich</type><thumbnail_url>https://s.24.hu/app/uploads/sites/24/2022/05/000_32aq2mz-e1653220176864-150x150.jpg</thumbnail_url><thumbnail_width>150</thumbnail_width><thumbnail_height>150</thumbnail_height></oembed>