<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?><oembed><version>1.0</version><provider_name>Sport24</provider_name><provider_url>https://sport24.24.hu</provider_url><author_name>Futó Csaba</author_name><author_url>https://sport24.24.hu/author/futocs/</author_url><title>Infantino násztánca sem lesz elég a kétévenkénti vb-hez</title><html>Ha jobban megnézzük, hogy mostanában milyen gyakran bukkannak fel a világbajnokság kétévenkénti megrendezéséről szóló nyilatkozatok, nem nehéz észrevenni, hogy a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségnél (FIFA) épp kampányidőszak van. 2021 szeptemberében még &lt;strong&gt;Arsene Wenger&lt;/strong&gt;, a FIFA globális futballfejlesztési vezetője vázolta fel hosszan a terveket, hetekkel később a szervezet elnöke, &lt;strong&gt;Gianni Infantino&lt;/strong&gt; indult népszerűsítő hadjáratra.

Mielőtt továbbmennénk, elevenítsük fel gyorsan, mi is a terv:
&lt;ul&gt;
 	&lt;li&gt;a FIFA a jelenleg négyévente rendezett foci vb-t kétévente rendezné meg.&lt;/li&gt;
 	&lt;li&gt;A kontinenstornák (Európa-bajnokság, Afrika Kupa, Copa América, stb.) szintén kétévente lennének, két vébé között.&lt;/li&gt;
 	&lt;li&gt;Csökkenteni akarják a nagyobb tornákon kívüli válogatott mérkőzések mennyiségét, amivel várhatóan az UEFA által szervezett Nemzetek Ligája megszűnne, emellett egyszerűsítenék a selejtezők lebonyolítását.&lt;/li&gt;
 	&lt;li&gt;Évente csak háromszor, októberben, novemberben és márciusban lennének válogatott selejtezők és barátságos mérkőzések.&lt;/li&gt;
 	&lt;li&gt;Kötelezően bevezetnének egy háromhetes kényszerpihenőt minden világbajnokságon résztvevő játékos számára, hogy maradjon idő feltöltődni a kimerítő szezonok után.&lt;/li&gt;
&lt;/ul&gt;
Arról, hogy a futball globális és kontinentális érintettjei hogyan reagáltak, &lt;a href=&quot;https://sport24.24.hu/foci/2021/09/21/kapzsi-es-robbanasveszelyes-elfajulo-viszaly-lehet-a-ketevenkenti-vb-tervebol/&quot;&gt;itt&lt;/a&gt; számoltunk be. Ami változott, hogy azóta mind a FIFA, mind az UEFA kijött egy saját hatástanulmánnyal, amelyekkel árnyalni próbálják a képet.
&lt;div class=&quot;payable-content-section&quot;&gt;&lt;/div&gt;
[central_article_recommendation title=&quot;Kapcsolódó&quot; url=&quot;https://sport24.24.hu/foci/2021/09/21/kapzsi-es-robbanasveszelyes-elfajulo-viszaly-lehet-a-ketevenkenti-vb-tervebol/&quot; image=&quot;1&quot; lead=&quot;1&quot;]

A FIFA &lt;a href=&quot;https://digitalhub.fifa.com/m/357da31a3a631abe/original/FIFA-Feasibility-study-into-organising-a-FIFA-World-Cup-every-two-years.pdf&quot;&gt;kutatása&lt;/a&gt; szerint a szurkolók többsége (63 százaléka) támogatja a gyakrabban rendezett világbajnokság ötletét, de csak azzal a feltétellel, ha nem növelik az évenkénti meccsek számát. Állításuk szerint az új versenynaptár megkönnyítené mindenki életét: a tömbösített selejtezők kevesebb fárasztó utazást eredményeznének, a játékosok többet tudnának pihenni és ritkábban szakadna meg a nagy bajnokságok ritmusa. A tornák időtartama sem nyúlna meg, és az évenkénti meccsszám sem növekedne. A háromhetes vakációval a játékosok egészségét is jobban megkímélnék.

Nyomós érv, hogy szerintük mindenki gazdagodna:

&lt;span class=&quot;highlight-block-small&quot;&gt;a FIFA 35 százalékos bevétel-növekedést (+6,6 milliárd dollár 4 éves ciklusra) generálna és garanciát vállalna, hogy a többlet minden fillérét visszaosztaná a tagállamai között.&lt;/span&gt;

A legelmaradottabb régiók felé is csorogna pénz, miközben több tétmeccsen mérkőzhetnének meg. A források allokációja viszont úgy változna, hogy Európa a torta 69 százaléka helyett csak 57 százalékhoz jutna hozzá.

Az UEFA egy &lt;a href=&quot;https://app.powerbi.com/view?r=eyJrIjoiNDVhNjk4NjQtMWVmZC00YThiLWJhZDgtZGZjNzliZTRjZjQ0IiwidCI6ImFjMWMwZDAxLTQ0ODItNDg4NS05MGUzLWViZTRiNDQyNzlkNiIsImMiOjl9&quot;&gt;közvélemény-kutatással&lt;/a&gt; és egy &lt;a href=&quot;https://editorial.uefa.com/resources/0270-13fa4d5ca06b-d4136f7146ff-1000/impact_of_a_biennial_wc_on_uefa_nas_20211217085955.pdf&quot;&gt;becsléssel&lt;/a&gt; rukkolt elő. Az előbbi legfőbb tanulsága, hogy a legnépszerűbb vb-rendezési formátumot még mindig a négyévenkénti lebonyolításban látják. Kimutatásuk szerint a játékosoknak hiába lenne évente három hét kimenőjük, nem maradna több olyan nyaruk, amin mentálisan kikapcsolódhatnának. Sőt, szerintük a tétmeccsek összezsúfolása csak tovább növelné a téttel járó nyomást a labdarúgókon. A klubok nehezebben menedzselnék az évi három válogatott összetartást, mert hosszú hetekre a legjobbjaik nélkül maradnának.

Becslésük szerint az Eb kétévenkénti rendezésével 2,5 és 3,3 milliárd euró közötti összeget buknának amiatt, hogy a tornák „felhígulnának”, a közvetítési díjak beszakadnának, miközben a szervezési költségeik is megugranának. Ezzel összefüggésben a World Leagues Forum &lt;a href=&quot;https://www.worldleaguesforum.com/content/3-media/20211203-report-on-the-economic-impact-of-the-fifa-s-potential-new-competions/wlf-economic-impact.pdf&quot;&gt;azt hozta ki&lt;/a&gt;, hogy a teljes európai klubfutball mintegy 5 milliárd eurót veszíthet, ami a jelenlegi bevételeik 17 százalékát teszi ki.

&lt;img class=&quot;alignnone size-full wp-image-3570&quot; src=&quot;https://sport24.24.hu/app/uploads/sites/24/2022/02/vb.jpg&quot; alt=&quot;&quot; width=&quot;2800&quot; height=&quot;1867&quot; /&gt;

Okosabbak lettünk ezektől a tanulmányoktól? Ha helyenként kicsit tisztult is a kép, a rossz hír az, hogy a kimutatások erősen az adott megrendelő szándékait tükrözik. Mivel a televíziós jogdíjak is borzasztó hektikusan alakultak az elmúlt években, a becsléseket is kellő távolságtartással érdemes kezelni. Nem maradt más, mint a kampányolás.

A tervek felbukkanásakor sokan úgy tálalták a szembenállást, mint a jó és a rossz oldal küzdelmét, amelyben az UEFA által őrzött hagyományok feszülnek össze a FIFA kapzsiságával szemben. Valahol ez igaz is. A fő mozgatóerő természetesen itt is pénz. Mindkét szervezetet ugyanaz hajtja: tornákat akarnak rendezni, a világ legjobb játékosaival. A különbség annyi, hogy a FIFA globálisan, az UEFA (vagy annak kontinentális klónjai) lokálisan gondolkodik. Ez a harc ezért nem a hagyományokról, hanem a befolyás növeléséről szól.

&lt;span class=&quot;highlight-block-small&quot;&gt;Ebben pedig Európa áll nyerésre. Elég ehhez megnézni, hogy a két szervezet mekkora játékerőt képvisel: a FIFA 2015 és 2018 között 5,7 milliárd dollár bevételről &lt;a href=&quot;https://www.fifa.com/about-fifa/organisation/finances&quot;&gt;számolt be&lt;/a&gt;, ez idő alatt az UEFA 14,3 milliárd dollárt &lt;strong&gt;generált&lt;/strong&gt;. &lt;/span&gt;

A FIFA persze igyekszik a látszatát is elkerülni annak, hogy pénz felé kacsingatna, ezért is keretezi a vitát olyan üresen kongó szlogenek köré, mint „a futball jövője” vagy „a játék vonzalmának megtartása”. &lt;strong&gt;Gianni Infantino&lt;/strong&gt; kampánya is lassacskán erőltetett násztáncba fordult. Legutóbbi &lt;a href=&quot;https://rangado.24.hu/nemzetkozi_foci/2022/01/26/gianni-infantino-vb-ketevente-afrika-felzarkoztatas/&quot;&gt;nyilatkozatát&lt;/a&gt; – miszerint a vb-rendezés még a migrációs válságra is megoldást nyújt – is ilyen optikával érdemes olvasni.

[central_article_recommendation title=&quot;Kapcsolódó&quot; url=&quot;https://rangado.24.hu/nemzetkozi_foci/2022/01/26/gianni-infantino-vb-ketevente-afrika-felzarkoztatas/&quot; image=&quot;1&quot; lead=&quot;1&quot;]

Az UEFA azért áll nyerésre, mert húzótermékét, a Bajnokok Ligáját négyszer gyakrabban rendezik, mint a FIFA legnagyobb tornáját. Annak ellenére, hogy a BL-t az egész világon követik, a torna legfőbb haszonélvezői kizárólag az európai klubok. A modell pedig mára megkövesedett: a világ négy sarkáról érkező legjobb játékosok itt fordulnak meg, mindannyian a nyugat-európai csapatok szekerét tolják. A termék egyre távolibb piacokra jut el, egyre magasabb pénzért. A befolyó pénz konszolidálja Európa helyzetét, az így keletkező profitot aztán visszaforgatják a saját infrastruktúrájuk és szakmai teljesítményük fejlesztésébe, amivel tovább növelik a profitteremtő képességüket. Útközben a klubok tulajdonosi körébe beszállnak amerikai, orosz és közel-keleti milliárdosok, amivel hol pénzügyi, hol politikai hasznot kaparnak össze maguknak.

&lt;img class=&quot;aligncenter size-full wp-image-3567&quot; src=&quot;https://sport24.24.hu/app/uploads/sites/24/2022/02/000_17p5bv.jpg&quot; alt=&quot;&quot; width=&quot;2000&quot; height=&quot;1333&quot; /&gt;

A FIFA ezzel szemben azért működik, hogy a világ négy sarkáról érkező játékosok közül egyre többen játsszanak olyan tornán, amelyeket ő rendez. Függetlenül attól, hogy mennyire tartjuk a FIFA-t korrupt, vízfejű, borzalmasan nehezen kormányozható szervezetnek, a puszta létezésük azt biztosítja, hogy a pénz a legelmaradottabbakhoz is lecsorog.

&lt;span class=&quot;highlight-block-small&quot;&gt;Legyünk bármilyen véleménnyel Gianni Infantinoról, az ő szerepe az, hogy minél több pénz jusson el minél több helyre.&lt;/span&gt;

A kétévenkénti rendezés tehát ott akad el, hogy Európa meg akarja tartani a kiváltságait, amit hol a gazdasági, hol a sportszakmai tőke koncentrációjának köszönhetően tudott megteremteni, a világ maradék része viszont próbálja ledolgozni a lemaradását. Hogy a két igény mennyire nehezen összeegyeztethető, azt a közzétett hatástanulmányok eredményei közötti különbségek mutatják, valamint a puszta tény, hogy a FIFA minden lehetséges üzenetet megpróbál bedobni a közvélemény megnyerésére.

Infantino nem akarja meghúzni az oroszlán bajszát. Tudja, hogy ha a tervét demokratikus úton keresztül is tudná vinni, a döntés biztosan megakadna az UEFA és a CONMEBOL torkán. Ha pedig a két tömb bojkottra szólítana fel (amelyet már &lt;a href=&quot;https://www.forbes.com/sites/steveprice/2021/09/22/fifa-might-have-the-votes-in-world-cup-battle-but-uefa-still-holds-the-power/?sh=33b7e532249d&quot;&gt;meglebegtettek&lt;/a&gt;), az a világbajnokság halálát jelentené. Infantino pedig tisztában van vele, hogy egy olyan háborúban, ahol az egyik oldalon Brazília, Argentína és Európa van, a másik oldal egész egyszerűen nem tud nyerni. Ezért sem meglepő, hogy az eredetileg december 20-ra bejelentett sorsdöntő szavazást végül átcsomagolták egy semmitmondó globális csúcstalálkozóra.

A legérdekesebb elvi kérdés, hogy miért kell pénzügyi többletben gondolkodni? A FIFA legnyomósabb érve az új rendezés mellett, hogy az így keletkezett többletbevételt a világ szegényebb régióiba osztanák vissza, ami csökkentené a szakadékot az elit és a elmaradott régiók között. Ha feltételezzük, hogy azt a pénzt valóban hatékonyan használnák fel, a FIFA megtehetné, hogy a torta méretének növelése helyett az egyenlőbb szeletek vágjon. Ha csak a projekt hívószavait nézzük, számos tételt is ki lehetne pipálni: a tömbösített naptárt, a kevesebb utazást, a kötelező pihenőidőt és a méltányosabb forráselosztást. Ezekhez nincs szükség gyakoribb tornákra.

Infantino dilemmája, hogy a terve kudarcra van ítélve, ha nem nyújt semmit Európának. Márpedig az UEFA által járható út csak a bevételnövelésen keresztül vezet. A FIFA oldalán ott vannak a kis nemzetek, de addig, amíg csak ők lesznek a szövetségeseik, nem fognak tudni egy olyan tervet keresztülvinni, mely több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol.</html><type>rich</type><thumbnail_url>https://s.24.hu/app/uploads/sites/24/2022/02/000_17p3rj-150x150.jpg</thumbnail_url><thumbnail_width>150</thumbnail_width><thumbnail_height>150</thumbnail_height></oembed>